У Білорусі Тіхановську заочно засудили до 15 років ув'язнення

Мінський міський суд заочно призначив ув'язнення двом лідерам білоруської опозиції: Світлана Тіхановська отримала 15 років тюрми, а ексміністр культури Білорусі Павло Латушко — 18 років.
Про це повідомляє білоруське державне агентство «БелТА».
Суд постановив, що Тіхановська свій термін має відсидіти в колонії загального режиму. Політиків засудили у справі щодо їхньої причетності до Координаційної ради опозиції, де Тіхановська та Латушко були членами президії. Їх визнали винними в таких злочинах:
- змова, скоєна з метою захоплення державної влади неконституційним шляхом;
- створення екстремістського формування та керівництво таким формуванням;
- публічні заклики до захоплення державної влади та вчинення інших дій, спрямованих на заподіяння шкоди національній безпеці Білорусі, зокрема застосування санкцій щодо Білорусі;
- навмисні дії, спрямовані на створення соціальної ворожнечі.
Що це за Координаційна рада?
Її створили у серпні 2020 року — на тлі протестів проти результатів виборів президента. Мета ради — мирне передання влади від самопроголошеного Олександра Лукашенка до Тіхановської.
Туди ввійшли понад три десятки людей, зокрема довірена особа Тіхановської Ольга Ковалькова, Нобелівська лавреатка з літератури Світлана Алексієвич, глава правозахисного центру «Вясна» Олесь Біляцький, економісти, письменники, юристи тощо.
Члени ради наголошували, що вони хочуть подолати кризу в Білорусі й не ставлять собі за мету зміну конституційного ладу чи зовнішньополітичного курсу. Опозиціонери закликали звільнити усіх політв'язнів, виплатити компенсації постраждалим, провести розслідування щодо насильства проти протестувальників та нові вибори.
Як і Тіхановська, Латушко у 2020 році виїхав із Білорусі. У лютому 2020 року він заявив, що виходить із Координаційної ради, але продовжить боротися за вільну Білорусь.
Про Світлану Тіхановську
До подій серпня 2020 року Світлана Тіхановська була вчителькою англійської мови, водночас її чоловік Сергій Тіхановський став відомим у Білорусі блогером — він їздив країною, показував, як живуть люди в різних куточках Білорусі, і критикував владу.
Через велику популярність Тіхановський вирішив балотуватись у президенти Білорусі, однак перед виборами силовики сфабрикували проти нього справу й затримали в СІЗО. Його дружина Світлана вирішила піти на вибори замість чоловіка — вона змогла зібрати необхідну кількість підписів білорусів і зареєструватися кандидаткою.
Коли іншого опозиційного кандидата, Віктора Бабарика, також арештували (і засудили до 14 років в'язниці), а третій — Валерій Цепкало — виїхав із країни через ризик арешту, штаби цих кандидатів об’єдналися і підтримали Тіхановську.
На президентських виборах, які відбулись у серпні 2020-го, Тіхановська здобула перемогу — принаймні про це заявляють протестувальники, які не визнають офіційних результатів від ЦВК. Також про це свідчили дані дільниць, де змогли працювати незалежні спостерігачі. Там вона отримувала абсолютну більшість голосів. Проте підконтрольна президенту Олександрові Лукашенку ЦВК оголосила переможцем виборів його, у зв’язку з чим у країні розпочались і тривають донині масові протести.
Тіхановська майже одразу виїхала з країни. Це сталося після її розмови з працівниками КДБ, які вимагали від неї поїхати, погрожуючи як чоловіку, який досі залишається в СІЗО, так і її дітям. Наразі Світлана Тіхановська продовжує політичну діяльність за кордоном.
- Поділитися: