У Брюсселі відбувається дев'ята зустріч партнерів України у форматі «Рамштайн». Що відомо?

Засідання Контактної групи з питань оборони України у Брюсселі, Бельгія, 14 лютого 2023 року
Засідання Контактної групи з питань оборони України у Брюсселі, Бельгія, 14 лютого 2023 рокуЛлойд Остін / Twitter

14 лютого у Брюсселі відбувається вже дев'яте засідання Контактної групи з питань оборони України (формат «Рамштайн»), де міжнародні партнери обговорюють надання військової підтримки для Сил оборони. Збираємо все, що відомо.

Близько 12:00 за Києвом міністр оборони України Олексій Резнікова повідомив про початок засідання. Перед цим Резніков провів двосторонні зустрічі з міністром оборони США Ллойдом Остіном ІІІ та міністеркою оборони Нідерландів Кайсою Оллонґрен.

У своєму вступному слові Ллойд Остін зазначив, що разом партнери України виділили вже майже 50 мільярдів доларів на допомогу Україні з початку повномасштабного вторгнення росії.

Так, США, Німеччина та Нідерланди співпрацюють щодо надання Україні систем ППО Patriot. Франція та Італія — щодо систем протиповітряної оборони SAMP/T.

Консорціум країн, включно з Німеччиною, Польщею, Канадою, Португалією, Іспанією, Норвегією, Данією та Нідерландам, працює разом, щоб передати Україні бойові танки Leopard. Сполучені Штати, Чехія та Нідерланди спільно надають понад 90 танків Т-72 (на додаток до переданих Польщею Т-72). Велика Британія надала бойові танки Challenger і співпрацювала з кількома країнами, щоб отримати більше боєприпасів для захисників України.

Чого очікує Україна?

Резніков анонсував, що на 9-му «Рамштайні» говоритимуть про посилення «танкової коаліції», забезпечення достатніх запасів боєприпасів, навчання для української армії, стабільність логістики, обслуговування та ремонту — реалізацію «військового Шенгену».

А втім, головним питанням цього «Рамштайну» буде авіація. Україна закликає надати бойові літаки. Деякі партнери, наприклад Польща, не проти, але хочуть колективного рішення. Президент Володимир Зеленський після свого європейського турне заявив, що отримав «дуже важливі домовленості» та «хороші сигнали», проте над постачанням Україні бойової авіації ще доведеться попрацювати з партнерами.

Доповнено. Міністр оборони Німеччини Борис Пісторіус заявив, що пошук боєприпасів і ППО є «набагато важливішим зараз, ніж дискусія про винищувачі». Водночас на полях зустрічі у Брюсселі він сказав, що зараз «не так добре» просувається передання Україні танків Leopard, які планували швидко доставити для українських захисників.