У Facebook розповіли про видалену ботоферму спецслужб РФ в Україні: прикидалися журналістами та писали політикам

Україна увійшла у перелік країн, де з 2017 року виявили найбільше ботоферм у соціальних мережах. Наприклад, тільки у 2020 році Facebook заблокував мережу акаунтів російських спецслужб, що працювала в Україні.

Про це йдеться у звіті Facebook щодо загроз, виявлених у 2017-2020 роках.

Так, у цей період Україна увійшла до топ-5 країн-джерел мереж скоординованої неавтентичної поведінки (CAB), або ж ботоферм.

Компанія виявила 8 мереж ботоферм, які походили з України, зокрема три з них були пов'язані з PR-агентствами та дві ㅡ з політичними партіями.

П'ять країн із найбільшою кількістю мереж скоординованої неавтентичної поведінки у Facebook, 2017-2020 рр.Facebook / скриншот

Окрім того, Україна увійшла до переліку країн, щодо яких найчастіше здійснювалися операції впливу (IO), що у Facebook розуміють як «скоординовані зусилля з метою маніпулювання чи впливу на громадську думку задля стратегічної мети».

Так, у Facebook видалили 11 іноземних ботоферм, що працювали в Україні, та 6 ㅡ «місцевих».

Країни, які найчастіше ставали об'єктами операцій впливу у Facebook, 2017-2020 рр.Facebook / скриншот

Як працюють такі ботоферми?

У Facebook пригадали, що на початку 2020 року видалили мережу акаунтів та груп, пов’язаної з російськими спецслужбами, яка працювала здебільшого в Україні, а також у сусідніх країнах.

За даними компанії, для мережі створювали фейкових осіб, які діяли на форумах блогів та часто одразу на кількох платформах соцмереж.

Кожен такий акаунт вимагає часу та грошей на створення, тому їх намагалися створити максимально правдоподібно і помітити їх було нелегко. Так, наприклад, коли журналісти перевіряли якусь «персону» у Facebook, вона могла мати акаунт і в Instagram, що могло створити враження, що це справді жива людина.

Такі боти видавали себе за громадських журналістів та намагалися зв'язатися з політиками, справжніми медійниками та іншими громадськими діячами якогось регіону. Однак у Facebook кажуть, що попри «витончений характер» операцій з такими ботофермами вони не мали значного успіху чи впливу.