У Фінляндії депутат пішов з посади у парламенті через слова про Україну

Міка Ніікко
Міка НііккоFacebook / Mika Niikko

У Фінляндії депутат від партії «Справжні фіни» Міка Ніікко пішов з посади голови комітету із закордонних справ через пост про Україну. У ньому він писав, що Захід має пообіцяти Росії невступ України до НАТО.

Про це пише фінське видання Yle.

Причиною відставки став пост у Twitter. У ньому депутат заявив, що хтось із західних лідерів має офіційно заявити, що Україна не вступить до НАТО. Інакше, за його словами, Росія не вважатиме перемовини успішними, а наслідки «будуть жахливими».

Проте такий допис викликав критику однопартійців. Зрештою Ніікко видалив пост, пояснивши, що «недбало його сформулював», та наголосив, що підтримує суверенітет України. Проте політик вирішив оприлюднити пост з уточненням, у якому наголосив, що вважає членство України у НАТО наразі неможливим.

«Кожна незалежна держава може подавати заявку на членство в НАТО. Наразі членство України в НАТО, як я розумію, нереальне. Продовження діалогу та зменшення залякування є важливими для послаблення напруженості», — написав політик.


Фінляндія не є членом НАТО, проте має в Альянсі статус партнера розширених можливостей і заявляє, що має право подати заявку на вступ, якщо захоче. Водночас міністр закордонних справ Фінляндії Пекка Хаавісто заявляв, що його країна наразі не планує вступати в НАТО.


Не перша подібна заява

Командувач ВМС Німеччини Кай-Ахім Шенбах 22 січня заявив, що «кримський півострів втрачений, і він ніколи не повернеться». За його словами, наразі Україна не може виконати вимоги щодо вступу до НАТО, оскільки її частина окупована.

У МЗС України назвали його висловлювання Шенбаха «категорично неприйнятними» і вимагали публічного спростування з боку уряду Німеччини. У Міністерстві оборони Німеччини згодом заявили, що висловлювання Шенбаха «жодним чином не відповідають позиції федерального Міноборони». А сам військовий подав у відставку.

Згодом прем'єр-міністр Баварії Маркус Зедер сказав, що санкції проти Росії малоефективні та шкодять Німеччині, а «розширення НАТО на схід із включенням України ще довго не стоятиме на порядку денному» і Альянс не зобов'язаний приймати Україну.

В МЗС України відповіли, що слова Зедера завдають шкоди двостороннім відносинам і шкодять міжнародним зусиллям щодо протидії агресії Росії проти України та агресивним діям проти інших країн Європи.

Крім того, президент Хорватії Зоран Міланович 25 січня заявив, що Україні не місце в НАТО, а Революція гідності, на його думку, — «переворот». МЗС України після цих слів запросило посла Хорватії й повідомило про категоричну неприйнятність заяв Мілановича.

Згодом прем'єр-міністр Хорватії Андрей Пленкович вибачився перед українцями за слова президента його країни: «Я думав, що це сказав російський чиновник … Я прошу вибачення перед Україною, яку ми поважаємо».