У Грузії назвали несправедливою та образливою реакцію Зеленського на стан ув'язненого Саакашвілі

Рішення президента Володимира Зеленського запропонувати послу Грузії повернутись у Тбілісі через погіршення стану Міхеїла Саакашвілі викликало бурхливу реакцію у грузинському парламенті. Там заявили, що рішення несправедливе й образливе, але відносини з Україною псувати не хочуть.
Про це пише суспільний мовник Грузії.
Іраклі Кобахідзе, глава партії влади «Грузинська мрія», заявив, що крок Зеленського щодо Саакашвілі є образливим, однак Грузія хоче підтримувати дружні відносини з урядом України.
«Само собою було образливо, що, як визнали самі наші опоненти, окремі високопосадовці української влади були причетні до відправлення Саакашвілі в Грузію, а сьогодні, коли ця ж влада вимагає повернення Саакашвілі в Україну, це, звичайно, має ознаки образи», — сказав Кобахідзе.
Він також заявив, що побачене на суді, коли Саакашвілі долучився до засідання дистанційно, було «рекламою резекції».
«Ми давно говорили, що рідні [Саакашвілі] свідомо годують його низькокалорійними продуктами. Це нормально? Це нездорово. Це факти, калорії вимірюються. Можна додати рівно стільки ж висококалорійної їжі», — сказав Кобахідзе.
Представник парламентської більшості Іраклі Зарква заявив, що рішення Зеленського несправедливе, а Україну роками просили видати Саакашвілі та інших людей. Ще один представник «Грузинської мрії» Георгій Кахіані заявив, що Страсбурзький суд постановив, що права Саакашвілі не порушуються. Ймовірно, ідеться про рішення, за яким, як зазначає Мін'юст Грузії, Саакашвілі відмовили у позові щодо переведення на лікування за кордон.
Тим часом опозиція Грузії закликала знайти спільну мову з Україною.
«Попри заяви "Грузинської мрії", що ув’язнений Саакашвілі здоровий, ми побачили, що він у найгіршому стані. І все це, м’яко кажучи, не по-людськи. Уряд не повинен розв'язувати це питання на емоціях, він має думати про результат, які можуть бути наслідки всього цього з погляду суверенітету Грузії та європейського майбутнього», — сказала опозиційна депутатка Теона Акубардія.
Член найбільшої опозиційної сили Грузії «Єдиний національний рух» Тіна Бокучава заявила: якщо влада Грузії проігнорує заклик Зеленського, «якого весь вільний світ визнає героєм», «наслідки будуть тяжкими».
Що передувало?
Президент України Володимир Зеленський доручив Міністерству закордонних справ викликати посла Грузії в Києві та висловити йому протест у зв'язку з погіршенням стану експрезидента Грузії Міхеїла Саакашвілі й запропонувати залишити Україну протягом 48 годин для проведення консультацій зі своєю столицею.
Відповідна реакція українського президента з'явилася після того, як Саакашвілі показав погіршення свого фізичного стану за час перебування в ув'язненні, долучившись до судового засідання онлайн 3 липня.
Раніше президентка Грузії Саломе Зурабішвілі запропонувала випустити колишнього президента Міхеіла Саакашвілі із в'язниці, надягнувши на нього електронний браслет. Сам Саакашвілі ще у березні заявив, що йому загрожує поліорганна недостатність, і що він «близький до смерті» в лікарні, куди його перевезли з в'язниці.
Чому Саакашвілі ув'язнений?
Колишній президент Грузії Міхеіл Саакашвілі перебуває в ув'язненні на Батьківщині. Ще у 2018 році його заочно засудили до трьох років ув’язнення у справі про перевищення повноважень під час помилування засуджених за вбивство бізнесмена Сандро Ґірґвліані та до 6 років ув'язнення у справі про побиття у 2005 році депутата парламенту Валерія Гелашвілі.
Також Саакашвілі звинувачують у розтраті бюджетних коштів і незаконному перетині державного кордону. Крім того, після його повернення в жовтні 2021-го грузинська влада заявила, що він нібито зі своїми соратниками «планував убивство опозиціонерів, аби спровокувати заворушення і звинуватити владу», хоча проваджень за цим фактом немає.
На знак протесту Саакашвілі почав голодування, після чого стан його здоров’я погіршувався. Адвокати, родичі та прихильники Саакашвілі наголошують на погіршенні здоров'я політика та закликають відправити його на лікування за кордон.
6 лютого Тбіліський міський суд відмовився задовольнити клопотання адвокатів Саакашвілі й не відклав виконання вироку через стан здоров'я експрезидента. Представник Пенітенціарної служби Грузії Ніка Абрамішвілі заявив, що поданий суду звіт не містить достовірної інформації про тяжкість хвороби Саакашвілі й не може бути підставою для відстрочення. Водночас Саакашвілі назвав засідання суду «посміховиськом», а свій вирок — «смертним».
- Поділитися: