У Камбоджі помер щур-довгожитель, якого нагородили за порятунок людей від смерті на мінних полях

У Камбоджі помер 8—річний щур Магава, який п'ять років свого життя займався пошуком вибухівок, що залишилися після війни. Тварина була першим щуром, який отримав медаль британської благодійної організації PDSA за порятунок людських життів.
Про це повідомила бельгійська організація APOPO, що займається тренуванням щурів для миротворчих операцій, у віданні якої був Магава.
Він показував найкращі результати серед щурів, яких тренує APOPO. За свою п’ятирічну кар’єру Магава знайшов понад 100 мін та інших вибухівок у Камбоджі. Загалом завдяки йому вдалося знешкодити понад 225 тисяч квадратних метрів мінних полів.
Магава був здатний обшукати поле розміром із тенісний корт лише за 20 хвилин. Як кажуть в APOPO, людині з металошукачем потрібно для цього від 1 до 4 днів.
«Усі ми в APOPO відчуваємо втрату Магави, і ми вдячні за неймовірну роботу, яку він зробив. Його внесок дозволяє громадам у Камбоджі жити і працювати, не боячись втратити кінцівки чи життя», — йдеться у заяві організації.
У вересні 2020 року Магава отримав золоту медаль британської благодійної організації «Народний медпункт для хворих тварин» (PDSA). Вона є найвищою відзнакою PDSA за «надзвичайну сміливість і виключну відданість тварин».
Магаву відправили на пенсію у червні 2021-го після п'яти років роботи через його поважний вік. А втім, ще кілька місяців він допомагав тренувати щурів-новобранців в АРОРО.
Магава — довгожитель?
У листопаді 2021 року Магава відсвяткував свій день народження — йому виповнилося 8 років, що вважається дуже поважним віком для щурів.
За даними вчених, у середньому більшість порід щурів живуть приблизно 2 роки, хоча деякі особини можуть дожити до 3 років. Тривалість життя цих тварин залежить від різних факторів, як-от вага, рівень активності, хвороби й генетика.
У Книзі рекордів Гіннеса (видання 1995 року) зареєстрований щур Родні, який досяг віку 7 років і 4 місяці. Його вважали найстарішим щуром у світі.
Вибухівки в Камбоджі
Протягом 1967-1975 років у країні тривала громадянська війна, після якої в землі лишилися мільйони нездетонованих мін. Населення й досі натрапляє на них, через що кожного року травмуються кількадесят людей.
За підрахунками, від вибухів у Камбоджі загалом загинули майже 65 тисяч людей. Країна також посідає одне з перших місць за кількістю людей з ампутованими кінцівками через вибухи.
З 1990-х років у Танзанії діє благодійна організація APOPO, яка для пошуку мін під землею використовує щурів. Ці тварини мають відмінний нюх і здатні відчути запах вибухівки навіть під землею. А ще вони легкі й не спровокують детонацію вибухового пристрою, навіть якщо стануть на нього.
Щури — не єдині тварини, яких вчать знаходити вибухівку. Наприклад, у США науковці намагаються долучити до цього коників за допомогою вживлення електродів у ділянку мозку, що відповідає за нюх.
- Поділитися: