Дві льодовикові шапки на острові Елсмір у складі Канадського Арктичного архіпелагу остаточно зникли. Про це повідомляє Національний центр даних про лід і сніг (NSIDC) Університету Колорадо в Боулдері, США.

Дослідники Центру зробили такий висновок, проглянувши супутникові знімки апарату ASTER Національного аерокосмічного агентства США (NASA). Для них відкриття не стало несподіванкою: ще в 2017 році вони передбачили, що льодовикові шапки розтануть остаточно протягом п’яти років.

Тоді ж дослідники NSIDC встановили, що з 1959 по 2015 рік площа льодовикових шапок на Елсмірі скоротилася вдвадцятеро, особливо протягом 2014-2015 років під час украй теплого літа. Шапки, утворені, за оцінками вчених, близько п’яти тисяч років тому, досягли свого максимального розміру десь у XVI-XIX століттях, після чого почали танути.

Ще дві льодовикові шапки на острові розташовані на вищій висоті, а тому поки перебувають у відносно захищеному становищі. Але й вони можуть зникнути протягом наступних десяти років, прогнозують у Національному центрі даних про лід і сніг.

Межі льодовикових шапок на острові Елсмір у Канадському Арктичному архіпелазі. Числа позначають роки, коли шапки мали той чи інший контур. Станом на 2020 рік вони повністю зникли
Фото:

National Snow and Ice Data Center

Чому в Арктиці все так швидко тане?

Такі зміни в Арктиці вчені пов’язують зі змінами клімату. А от те, чому вони так відображаються саме на Арктичному регіоні, пояснюють феноменом «арктичного підсилення». Це емпіричне спостереження, що Арктика «нагрівається» набагато швидше, ніж решта планети, — десь у два-чотири рази.

«За останні десятиліття арктичний лід відступив, і цей льодовий покрив, який має здатність відбивати сонячне світло назад у космос, розтанув та перестав покривати океанічні води. А вони набагато темніші й поглинають цю сонячну енергію, тож океан починає нагріватися», — так пояснює «арктичне підсилення» Том Ньюман, керівник кріосферних досліджень NASA.

І через цей феномен льодовикові шапки є вкрай чутливими до змін клімату. Тому їхнє танення показує, як швидко нагрівається наша планета, додає директор Національного центру даних про лід і сніг Марк Серрез, який і помітив зникнення шапок на острові Елсмір.

Глобальне потепління прискорюється і в решті світу. У липні Всесвітня метеорологічна організація ООН спрогнозувала, що впродовж найближчих п'яти років у світі потепліє на 1,5°C у порівнянні з доіндустріальним рівнем температури.

Поділитись: