У Казахстані — новий прем’єр. До цього він вже тимчасово виконував обов’язки глави уряду

Новопризначений прем'єр-міністр Казахстану Аліхан Смаїлов
Новопризначений прем'єр-міністр Казахстану Аліхан СмаїловSamal Ibrayeva / Facebook

Президент Казахстану Касим-Жомарт Токаєв вніс до мажилісу парламенту пропозицію про призначення Аліхана Смаїлова на посаду прем'єр-міністра країни. Спікер мажилісу Нурлан Нігматулін оголосив, що кандидатуру Смаїлова підтримали всі 89 депутатів, які брали участь у голосуванні.

Указ про призначення Смаїлова опублікований на сайті Акорди, пише «Радіо Азаттик».

Глави фракцій, у тому числі фракції «Нур Отан», та представник депутатської групи «Асамблеї народу Казахстану» висловилися на підтримку Смаїлова.

Новопризначений прем’єр заявив, що уряд буде впроваджувати макроекономічну програму та зробить кроки для приборкання інфляції.

Очікується, що сьогодні, 11 січня, в Казахстані оголосять новий склад уряду. Анонсуючи «кадрові перестановки» в етері держтелеканалу «Хабар 24», прессекретар президента Берік Курмангалі заявив, що «президент сам вирішить: кого залишить, а хто піде з поста».

Що про нього відомо?

49-річний Аліхан Смаїлов з вересня 2018 року до лютого 2019 року працював міністром фінансів. 25 лютого 2019 року указом президента Казахстану його призначили першим заступником прем'єр-міністра — міністром фінансів. 18 січня 2021 року Смаїлова перепризначили на цю посаду.

Після відставки уряду 5 січня на тлі протестів у західних регіонах Казахстану він виконував обов’язки прем'єр-міністра.

Що відбувається у Казахстані?

Люди вийшли на протести після того, як уряд підвищив з 1 січня 2022 року нову ціну на зріджений нафтовий газ: більшість транспорту в Мангістауській області заправляється цим паливом, але нинішній розмір мінімальної заробітної плати робить його фактично недоступним.

Зрештою президент Казахстану Касим-Жомарт Токаєв 4 січня оголосив про зниження ціни на газ (а втім, лише в Мангістауській області). Окрім того, люди вимагали відставки уряду — цю вимогу виконали зранку 5 січня.

Менше з тим, протестувальників це не зупинило, і 5 січня акції тривали: люди вимагали відставки колишнього президента Нурсултана Назарбаєва з посади очільника Ради безпеки — оскільки він, на думку громадян, пішов із посади глави держави лише формально.

Після цього в Казахстані оголосили надзвичайний стан, а Токаєв заявив, що очолить Раду безпеки Казахстану замість Назарбаєва. Заворушення у країні Токаєв пов'язав зі «змовниками, яких підтримують фінансово», та пообіцяв жорстко реагувати.

На тлі масових протестів у країні президент Токаєв звернувся до держав-членів Організації договору про колективну безпеку (ОДКБ) по допомогу у придушенні протестів і заявив про «терористичну загрозу». У відповідь на це країни ОДКБ відправили до Казахстану свій контингент.

Скільки військових та протестувальників загинули або постраждали унаслідок протистояння, наразі невідомо. Офіційний Telegram-канал МОЗ Казахстану 9 січня писав про 164 загиблих, але згодом відомство від цієї заяви відхрестилося. Журналісти та активісти з Алмати також повідомляли про смерті учасників акцій протесту.