У Казахстані зареєстрували вакцину від COVID-19 власного виробництва. Її застосовуватимуть до появи альтернатив
У Казахстані видали тимчасову реєстрацію для вакцини від коронавірусу власного виробництва. Клінічне випробування препарату QazCovid—in почалося лише у грудні, однак його застосовуватимуть, поки тривають переговори щодо інших вакцин.
Про це заявив заступник голови Комітету з медичного та фармацевтичного контролю МОЗ Казахстану Нурлибек Асилбеков, цитує Kazinform та «24 Хабар».
Вакцина QazCovid-in отримає реєстрацію на 9 місяців. Клінічні випробування препарату почались лише 25 грудня, а 11 січня завершилась вакцинація добровольців. За словами Асилбекова, всі вони перебувають під постійним контролем.
«Міністерством (охорони здоров'я ㅡ ред.) опрацьовуються питання, щоб була доступність на всі вакцини. Але враховуючи реалії, наразі у нас велика готовність є по нашій казахстанській вакцині, а також російській "Спутник-V"», ㅡ заявив він.
Для використання російської вакцини, вона ще має пройти підготовчі роботи та отримати реєстраційне досьє.
Водночас питання закупівлі інших вакцин у Казахстані ще на етапі переговорів. Зокрема, там хочуть домовитися про постачання вакцин від Pfizer/BioNTech і Moderna, однак ще не визначили навіть точний об'єм препаратів, які планують закупити.
А які вже є вакцини від COVID-19?
За результатами третього етапу клінічних досліджень, вакцина компаній Pfizer і BioNTech показала 95-відсоткову дієвість у різних вікових, статевих, расових та етнічних групах, а також практичну відсутність побічних ефектів. Pfizer і BioNTech розраховують випустити до 50 млн доз вакцин у 2020 році та до 1,3 млрд доз до кінця 2021-го.
Вакцину Pfizer / BioNTech уже схвалили до використання Європейська комісія та Управління з контролю за продуктами та ліками США (FDA). А Велика Британія першою у світі почала використовувати цей препарат для масової вакцинації.
Препарат від Pfizer і BioNTech потребує зберігання за наднизьких температур — мінус 70 градусів за Цельсієм. Компанії запевняють, що розробили спеціальні контейнери із сухим льодом для підтримки необхідної температури впродовж 15 днів. Проте лікарі у США скаржилися, що такі умови можуть ускладнити транспортування та зберігання вакцини.
Американська компанія Moderna також заявила, що її препарат має 95%-ву ефективність. Ця вакцина, на відміну від препарату Pfizer / BioNTech, не псується за стандартних температур холодильника — 2-8 градусів. Її Європейське медичне агентство схвалило 6 січня.
А вакцина британської фармацевтичної компанії AstraZeneca показала середню ефективність у 70% за підсумками проміжних випробувань у Великій Британії та Бразилії. Втім розробник стверджує, що ці дані ще не остаточні. Перевагою цієї вакцини є її ціна — вона становитиме приблизно 3 долари за дозу. Цю вакцину вже схвалили для використання у Великій Британії.
Інші вакцини від COVID-19, які вже використовують для масового щеплення, мають меншу ефективність або ж недоведену ефективність взагалі. Так, російський препарат «Спутник-V», який вже затвердили для використання у Росії та навіть експортують у інші країни, має 144 побічні ефекти та низку умов для його використання. Виробники «Спутник-V» заявляють, нібито ефективність препарату перевищує 95%, однак сама вакцина не пройшла третій етап клінічних випробувань.
- Поділитися: