Китайська приватна компанія Linkspace провела треті льотні випробування багаторазової ракети-демонстратора технологій RLV-T5, вдесятеро збільшивши висоту тест-польоту в порівнянні з минулим випробуванням. Під час нового тесту апарат піднявся на висоту 300 метрів, а потім здійснив м'яку посадку на реактивних двигунах.

Як повідомляє SpaceNews, на основі цього та інших прототипів компанія планує створити частково багаторазову ракету-носій легкого класу, перший політ якої має відбутися у 2021 році.

На сьогоднішній день частково-багаторазові системи для виведення корисного навантаження на орбіту використовують тільки дві компанії. Американська SpaceX застосовує ракети Falcon 9 і Falcon Heavy з першими ступенями, які здійснюють посадку після зльоту, а Northrop Grumman Innovation Systems (США) запускає ракету Pegasus XL із літака-носія Stargazer. Завдяки багаторазовим ракетам SpaceX економить на кожному запускові до 6 мільйонів доларів США.

Багато інших компаній і державні агентства також планують зменшити вартість запуску завдяки багаторазовим компонентам. Китайська приватна компанія Linkspace розробляє для цього ракету легкого класу Newline-1, яка складатиметься з двох ступенів, перший із яких буде багаторазовим. Для повторного використання розробники обрали ту ж схему, яку SpaceX застосовує в Falcon 9 — після поділу ступенів перша повертається на Землю і сідає на спеціальний майданчик.

Коли SpaceX створювала систему реактивного приземлення першого ступеня, компанія тестувала її не на готової ракеті, а на тестовій, під назвою Grasshopper. Китайська компанія Linkspace теж не стала ризикувати і у випробуваннях використовує прототип RLV-T5 з п'ятьма двигунами, що працюють на етанолі і рідкому кисні. Прототип має висоту 8,1 метра і вагу 1,5 тонни. Навесні компанія вже двічі піднімала його у повітря на висоту 20 і 40 метрів.

11 серпня 2019 року о 05:30 ранку за Києвом RLV-T5 підняли на 300,4 м, після чого планово опустили на місце старту з точністю до 7 см. Політ зайняв 50 секунд.

Вартість першого комерційного запуску RLV-T5 прогнозується на рівні ~ $ 4,5 млн, повторних — до $ 2,5 млн.

«Це нова віха в китайських дослідженнях в області багаторазового використання ракет», — сказав віце-президент LinkSpace Ван Мей китайській службі новин.

Під час запуску також успішно випробували кілька інших ключових технологій для багаторазових ракет, зокрема нову технологію запалювання та запуску, а також технологію паралельного з'єднання декількох двигунів.

В майбутньому Linkspace підніме RLV-T5 на висоту в один кілометр, а потім перейде на більший демонстратор RLV-T6, який зможе підніматися на кілька десятків кілометрів. Можливо, він навіть зможе здійснювати короткі суборбітальні польоти із перетином лінії Кармана (умовна межа космосу на рівні 100 кілометрів). А в 2021 році повинен відбутися перший запуск Newline-1, яка зможе виводити на сонячно-синхронну орбіту висотою 500 кілометрів вантаж масою 200 кілограмів.

Поділитись: