У конкурсі на посаду голови Довженко-Центру перемогла Олена Гончарук

Олена Гончарук
Олена ГончарукAndrey Lobov / Facebook

У конкурсі на посаду голови Довженко—Центру перемогла Олена Гончарук, яка виконувала обов'язки голови цієї організації у 2021—2022 роках.

Про це 6 лютого повідомили в Держкіно.

Спочатку на посаду претендували пʼять кандидатів та кандидаток. У ході конкурсу один із претендентів, Кирило Жаровський, зняв свою кандидатуру та висловив підтримку Гончарук. Тепер контракт із переможницею конкурсу має підписати голова Держкіно Марина Кудерчук.

Другий етап засідання конкурсної комісії мав відбутися ще 3 лютого. Він мав пройти у центральному корпусі «Київнаукфільму», однак перед початком стало відомо про нібито замінування будівлі Держкіно.

Про відсторонення Олени Гончарук

У листопаді Держкіно оголосило про зміну керівництва Довженко-Центру: в.о. гендиректора Олену Гончарук відсторонили від виконання обов'язків, а на її місце призначили «кризового менеджера» Юлію Каждан. Працівники Центру й активісти влаштували акцію проти її призначення. І того ж місяця Каждан написала заяву на звільнення, оскільки «розчарувалась у культурній спільноті».

Сама Олена Гончарук залишилась на посаді керівниці Музею кіно Довженко-Центру. Рішення відсторонити її від посади в.о. гендиректора у Держкіно пояснили збитковістю підприємства. Мовляв, Центр фактично не працює, здає 90% приміщень в оренду та отримує дохід (хоча за статутом є неприбутковим підприємством) та фінансування з бюджету.

Наприкінці грудня 2022 року Держкіно оголосило конкурс на посаду керівника Довженко-Центру. Напередодні другого конкурсного засідання проти в.о. гендиректора Довженко-Центру Гончарук відкрили кримінальну справу за фактом заволодіння державними коштами службовими особами Довженко-Центру.

У Довженко-Центрі заявили, що Держкіно, ймовірно, хоче дискредитувати Гончарук, яка є однією з кандидаток на посаду керівника. На що у Держкіно відповіли, що процес досудового розслідування не впливає на процедуру відбору на посаду керівника.

Що сталося між Держкіно та Довженко-Центром

У середині серпня в Довженко-Центрі повідомили, що Держкіно видало наказ про його реорганізацію, яка де-факто означає ліквідацію фонду.

Згідно з наказом, усі фільми з колекції та майно Довженко-Центру мають перейти державній установі «Науковий центр кінематографії України». Також зі структури Центру має бути виокремлене держпідприємство «Українська анімаційна студія», до якої передадуть авторські права на українську анімацію, що зараз належать Центру.

У Держкіно пояснили своє рішення збитковістю та неефективністю Довженко-Центру, що підтримує свою діяльність коштом державної дотації.

У жовтні Довженко-Центр подав у суд на Держкіно з вимогою визнати незаконним та скасувати наказ про реорганізацію. До того ж працівники Довженко-Центру заявили, що не згодні з діями Держкіно, не визнають процедуру призначення нового керівника та чинитимуть спротив наказам і діям, які «загрожують цілісності інституції, колекції та команди».

Пізніше міністр культури Олександр Ткаченко заявив, що реорганізацію Довженко-Центру в такий спосіб, у який це відбувається зараз, вирішили припинити.

Співавторка: Катерина Єсікова