У Мінську близько 250 жінок у білому одязі та з квітами протестували проти насильства силовиків, 12 серпня 2020 рік
Фото:

hromadske

12 серпня біля ринку «Комаровський» у Мінську зібралися близько 300 жінок у білому одязі та з квітами. Так вони виступили проти насилля з боку силовиків і висловили свою солідарність з мирними демонстрантами, які постраждали під час розгону акцій.

Про це повідомляє наша кореспондентка з місця події. 

Жінки вимагали перерахунку голосів та зміни влади. Деякі з них говорили також про повагу до жінок та їхні права в країні.

Люди вишикувалися у живий ланцюг і скандували «Віримо! Можемо! Переможемо!».

«Ми не можемо більше терпіти. Сидіти вдома і дивитися, як…», — сказала нашій кореспондентці активістка Яна, але не змогла договорити і заплакала. 

«Багато з моїх знайомих забрали просто в каталажку. Я не знаю, де вони зараз, їм телефонують родичі, ніхто не відповідає. Якщо чоловіків позабирали, будемо виступати тут з жінками», — розповіла активістка Катерина. 

Через пів години від початку на акцію прийшли двоє поліцейських і почали вимагати припинити її. В гучномовець оголосили, що акцію проводять без дозволу та просили жінок розійтись. У відповідь люди почали плескати у долоні та дарували співробітникам поліції квіти.

Водночас наша кореспондентка повідомляє, що спочатку жінки розійшлися, але потім знову повернулися на площу і продовжили протест.

Білоруські ЗМІ також повідомляють про анагогічні акції в інших містах Білорусі.

Це не перша акція білоруських жінок проти чинної влади. До прикладу, раніше Анастасія Самойлович і Ніна Вайсман опублікували відео «Я білоруска, я особистість». У ньому вони відповіли на заяви Лукашенка про «призвання жінок прикрашати світ» і необхідність народжувати дітей. У відео знялись 42 жінки.

Водночас у соцмережах люди захоплюються білоруськими жінками, які відважно протестують і протистоять силовикам під час розгонів мирних акцій протесту.

На одному з опублікованих відео жінки намагаються зупинити ОМОНівців, які б'ють протестувальника.

А на іншому відео жінка на запитання чи їй не страшно від того, що біля неї зриваються гранати, відповідає: «Ні. Я в дитячому садку працювала. Мені вже нічого не страшно». 

А хтось пропонує одружуватися з жінками, які протистоять силовикам.

Зазначимо, головною опозиційною конкуренткою Олександра Лукашенка є Світлана Тіхановська. Хоч і Лукашенко неодноразово заявляв, що за жінку в Білорусі ніхто не проголосує, її підтримали білоруси і вона стала символом протесту проти чинної влади.

Соратницями Тіхановської є Вероніка Цепкало (дружина та представниця недопущеного на вибори Валерія Цикало) та Марія Колеснікова (представниця також недопущеного на вибори Віктора Бабарико). Разом вони є лідерками об'єднаного штабу.

Що відбувається в Білорусі?

9 серпня в Білорусі відбулися вибори президента. Після завершення голосування в країні оприлюднили результати державного екзит-полу. За їхніми даними, за чинного главу держави Олександра Лукашенка (він 26 років на посаді) проголосували 79,7% виборців.

За попередніми результатами виборів, Лукашенко здобув 80,23%, а в опозиційної кандидатки Світлани Тіхановської — 9,90%. Тіхановська не визнає офіційних результатів виборів президента, а також заявляє про готовність до довготривалих протестів у країні.

Незгодні з результатами люди вийшли на акції протесту в різних містах Білорусі. Силовики жорстоко придушували ці акції, застосовуючи водомети, світлошумові гранати та гумові кулі.

За два дні влада повідомила про затримання 5 тисяч людей та поранення приблизно 200 протестувальників. Правозахисники вважають, що дані можуть бути заниженими. У ніч протестів з 11 на 12 серпня, за даними МВС, за участь у цих акціях затримали понад тисячу людей по медичну допомогу звернулася 51 людина.

11 серпня Тіхановська виїхала з країни до Литви. Також в мережі з'явилося відео, де вона закликає людей не протестувати. У її штабі заявили, що звернення та записали під тиском білоруських силовиків. Також його прокоментував президент Литви Ґітанас Науседа. На його думку, «жодна притомна людина не повірить», що їх вона зробила з власної волі.

Поділитись: