Молдовський проєвропейський блок ACUM та проросійська Партія соціалістів 8 червня сформували коаліцію. Це сталося за три місяці після парламентських виборів у країні. Конституційний суд, водночас, встановив дедлайн на день раніше, 7 червня, тож новий парламент та його рішення визнав недійсними. Вищий орган юстиції наказав президенту Ігорю Додону розпустити парламент, а коли той відмовився, — відсторонив його й передав повноваження екс-прем‘єру Павлу Філіпу. Він же розпустив парламент і призначив дострокові вибори на 6 вересня.

Демократична партія, яку очолює олігарх Влад Плахотнюк, прийшла на виборах другою — досі її представники очолювали уряд, парламент та центральні органи влади. Вона вимагає визнати сформовану опонентами коаліцію недійсною. У ніч на неділю, 9 червня, на площі Великих національних зборів почали встановлювати сцену з банерами Демпартії. За повідомленнями ЗМІ, політсила готує до протестів службовців держустанов.

Що відбувається у країні? Чому олігархічна Демпартія не хоче віддавати владу — і чим це загрожує? Що означає для України коаліція проєвропейського блоку з проросійською партією? Про це Громадське розпитало молдавського експерта, виконавчого директора Інституту стратегічних ініціатив Молдови Влада Кульмінського.

Чому Демпартія не віддає владу?

Партія соціалістів та ACUM домовилися та створили парламент, вибрали органи правління, призначили Майю Санду (лідерку ACUM — ред.) прем'єркою. Фактично це означало, що Демпартії загрожувала повна втрата влади. Для них це означало би кримінальні переслідування, і їм нікуди втікати, бо жодна країна їх не прийме. До партії та її лідера список претензій дуже довгий не лише всередині Молдови, а й за її межами — від Вашингтона до Москви. Якщо Плахотнюк втратить тут владу, то для нього і 10-15 людей у його людей будуть дуже великі наслідки.

Владу вони не віддадуть і ті протести, той шабаш, який відбувається на центральній площі Кишинева, це дуже наочно демонструє. У принципі, почали зводити ситуацію до хаосу. По суті, вони відмовилися мирно передати владу в руки законно обраного парламенту, і взяли курс на дестабілізацію країни.

Чому Конституційний Суд визнав парламент нелегітимним?

Демпартія скликала засідання «кишенькового» Конституційного суду, який скасував всі рішення парламенту ще до того, як він їх ухвалював. Конституційний суд Молдови — це основний інструмент утримання влади Плахотнюком і його партії.

Люди в КС персонально залежні від Плахотнюка, вони отримують від нього гроші з зарплати у конвертах й ухвалюють усі ті рішення, які необхідні Плахотнюку, аби утримати владу. Вони сказали, що ця влада незаконна, мають відбутися вибори.

Як проросійська та проєвропейська партії змогли об’єднатися?

У Кишинів приїжджав [віце-прем'єр Росії] Дмитро Козак, [єврокомісар з питань розширення і політики добросусідства] Йоганнес Ганн, високопоставлений представник державного департаменту США. Складається враження, що влада Демпартії настільки безмежна і так дістала усіх, що першим завданням буде від неї позбавитися. Далі, звісно, блок ACUM і соціалісти мають кардинально різні ідеології. Якщо їм вдасться взяти владу, то цей парламент, на мою думку, проживе дуже мало. Ймовірно, вони просто «вичавлять» людей Плахотнюка з усіх структур влади і потім проведуть нові вибори.

Що це означає для України?

Причини для хвилювання, звичайно, є. Але немає сумнівів у проєвропейських намірах блоку ACUM, який просто не допустить різких кроків у сторону Росії Республіки Молдова. І я думаю, що зараз зовнішня політика менш пріоритетна, тому що країна просто розвалюється як країна. Ми підійшли до дуже небезпечної лінії держави, що не склалася, в сенсі дуже низької якості системи державного управління, відсутності економічних перспектив, вичавлювання середнього і малого бізнесу за кордон.

Чого очікувати далі?

Зараз усі перебувають в очікуванні реакції міжнародних партнерів, бо якщо стануться перші визнання уряду Майї Санду як єдиного легітимного уряду Молдови, я гадаю, що тоді режим Демпартії і Влада Плахотнюка дасть задню. Я гадаю, що вони будуть домовлятися про те, як будуть йти з влади. Єдине, про що можна домовитися, — це те, через який кордон вони покинуть Молдову, якщо це досі можливо.

Поділитись:
spilnokosht desktopspilnokosht mobile