У МОЗ хочуть оштрафувати «Лекхім» через затримку постачання китайської вакцини проти COVID-19

Міністерство охорони здоров'я хоче накласти штраф на фармацевтичну компанію «Лекхім», яка мала постачати до України китайську вакцину проти COVID—19.

Про це пише Reuters з посиланням на заступника міністра охорони здоров'я Ігоря Іващенка.

Він зазначив, що компанія-постачальник «не дотримується точно встановлених термінів» постачання вакцини, за що в контракті передбачені спеціальні штрафи.

Так, препарат зареєстрували у Китаї ще 6 лютого, а приблизно за місяць його мали привезти до України. У «Медичних закупівлях» зазначали, що за умовами договору постачання першої партії у 700 тисяч доз вакцини має відбутися до 7 березня.

Наразі ж «Лекхім» планує поставити в Україну першу партію вакцини Sinovac до 15 березня 2021 року.

Міністр охорони здоров'я Максим Степанов заявляв, що цілком можливо, що терміни можуть перенести — мовляв, затримки з постачанням відбуваються повсюдно і є глобальною проблемою.

У «Лекхім» просили відкласти постачання вакцини на квітень та змінити спосіб вимірювання її ефективності. Зараз, за словами Ігоря Іващенка, МОЗ може оштрафувати компанію на суму у 0,1% від вартості вантажу за кожен день затримки.

Детальніше про вакцину

30 грудня 2020 року в уряді повідомили, що Україна має отримати 1,9 млн доз цього препарату. Згодом з'ясувалося, що постачанням препарату в Україну займатиметься приватна група фармацевтичних компаній «Лекхім».

Міністр охорони здоров'я Максим Степанов заявляв, що Україна закупить китайську вакцину від коронавірусу, якщо її дієвість становитиме не менш як 70%. Дослідження вакцини у Бразилії показали, що ефективність препарату становить всього 50,38%. Тоді в уряді заявили, що чекатимуть офіційного звіту компанії.

Згодом «Лекхім» повідомила, що у Туреччині завершилася третя фаза клінічних випробувань вакцини від китайського виробника ㅡ її ефективність дорівнює 83,5%.

Вакцинація в Україні

24 лютого розпочалася вакцинація проти коронавірусу. Першими вакцинують медиків, які працюють із хворими на COVID-19. Щеплення також зробили міністр охорони здоров'я Максим Степанов, головний санітарний лікар Віктор Ляшко та президент Володимир Зеленський.

23 лютого в Україну прибули перші 500 тисяч доз вакцини проти коронавірусу CoviShield від виробника Serum Institute India. Перед тим її зареєстрували.

Це препарат, розроблений Oxford/AstraZeneca, який виробляється на потужностях в Індії. Вакцину схвалили для екстреного використання. Фактично, CoviShield — це та сама «оксфордська» вакцина, яку для локального індійського ринку випускає SII.

Наразі триває третя фаза клінічних випробувань препарату CoviShield в Індії, Бразилії, Великій Британії, Південній Африці, Кенії та США. Водночас вакцину вже схвалили до екстреного використання в Індії та Канаді.

Попередні результати третьої фази досліджень у Великій Британії, Бразилії та Південній Африці опублікували у грудні 2020 року у виданні Lancet. Вакцина показала ефективність 70,4%, згідно з даними 11 636 добровольців.