У МОЗ розповіли, як вакцинуватимуть вагітних та тих, хто вже перехворів на COVID-19

Міністерство охорони здоров'я схвалило рекомендації експертів щодо особливостей вакцинації проти коронавірусу деяких категорій громадян.

Про це повідомили на сайті МОЗ.

Зокрема, Національна технічна група експертів з питань імунопрофілактики (НТГЕІ) визначила, що людям, які мають гострий перебіг COVID-19 та не отримували жодної дози вакцини, краще відтермінувати введення першої дози вакцини на 6 місяців.

Якщо ж інфекція розвинулась після отримання першої дози вакцини, то другу варто отримувати лише через пів року.

Тим, хто вже перехворів на COVID-19 (після введення першої дози вакцини чи просто через інфікування), за бажанням можуть ввести вакцину раніше ніж за шість місяців, але за умови, що вакцин буде достатньо для пріоритетних груп.

Для людей, які раніше отримували терапію антитілами від COVID-19 чи плазму реконвалесцентів, експерти також рекомендують відкласти щеплення хоча б на пів року. Як зазначають у НТГЕІ, вакцинація проти COVID-19 жодним чином не має впливати на терапевтичну тактику пацієнта.

Що робити вагітним?

У МОЗ рекомендують вагітним жінкам відтермінувати щеплення до завершення вагітності, навіть якщо вагітність настала після введення першої дози вакцини.

Водночас медпрацівникам дозволять робити щеплення попри вагітність, оскільки користь від вакцини переважає над ризиком інфікуватися під час роботи.

Жінки, які вигодовують дітей грудним молоком, можуть бути вакциновані без застережень. Однак у МОЗ зазначають, що ці рекомендації тимчасові та можуть змінитися.

Чи варто робити щеплення алергікам?

У МОЗ зазначають, що в разі важкої алергічної реакції на поліетиленгліколь або подібну молекулу робити щеплення вакцинами, до складу яких входить ця речовина, не можна. Під час визначення протипоказань до щеплення медики мають звертати на це увагу.

А чи можна вводити вакцину проти COVID-19 одночасно з іншими вакцинами?

Краще зробити перерву та робити щеплення вже за 28 днів після отримання другої вакцини проти COVID-19, вважають у НТГЕІ. У разі необхідності цей термін може бути скорочений до 14 днів.

Ці рекомендації не стосуються вакцинації за екстреними показаннями. Якщо вакцини вводять з меншим інтервалом часу у порівнянні з введенням вакцини проти COVID-19, то дози вакцин все одно діятимуть.

У МОЗ зазначають, що як перед, так і після щеплення вакциною проти COVID-19 не варто робити серологічне тестування.

Коли розпочнеться вакцинація в Україні?

Головний санітарний лікар Віктор Ляшко заявив, що вакцинація може розпочатися «приблизно з 15 лютого, можливо, пізніше». Перші 117 тисяч доз вакцини мають розподілити між працівниками лікарень, у яких надають допомогу пацієнтам із COVID-19.

Загалом у межах глобальної ініціативи COVAX Україні безоплатно мають передати 16 млн доз вакцини. Ляшко запевняє, що впродовж першого півріччя 2021 року Україна отримає в межах ініціативи від 2,2 до 3,7 млн доз вакцини AstraZeneca/Oxford для проведення наступних етапів вакцинації.

Крім того, Україна домовилася отримати 12 млн доз вакцини від AstraZeneca та Novavax. Перші постачання мають відбутися в лютому.

Також держава узгодила отримання 1,9 млн доз китайської вакцини Sinovac. Міністр охорони здоров'я Максим Степанов заявляв, що Україна закупить китайську вакцину від коронавірусу, якщо її дієвість становитиме не менш як 70%. Однак згодом у Бразилії повідомили, що ефективність препарату становить лише 50,38%.

Поки МОЗ від угоди не відмовляється — чекає на офіційний звіт про ефективність від компанії-розробника.