У МОЗ змінили підхід до тестування на COVID-19. Тепер для підтвердження діагнозу ПЛР може бути непотрібним
Міністерство охорони здоров’я цього тижня змінило алгоритм тестування людей на коронавірусну хворобу, включивши до нього так звані тести на визначення антигену. У деяких випадках саме вони можуть стати підставою для встановлення діагнозу.
Про це на брифінгу 19 грудня повідомив міністр охорони здоров’я Максим Степанов.
Згідно з оновленим алгоритмом, ПЛР-тест залишається основним для діагностування коронавірусної хвороби. Його проводитимуть людям із підозрою на COVID-19, з ознаками цього захворювання, а також із симптомами грипу чи пневмонії.
Окрім ПЛР-тестування, тепер також проводитимуть тести на визначення антигену — вони визначають наявність у пробі частинки вірусу, а не РНК чи антитіл, як ПЛР, експрес-тести чи імуноферментний аналіз. Такі тести дають результат протягом 15 хвилин.
Тести на визначення антигену призначатимуть людям із підозрою на COVID-19, тим, хто повертається з регіонів зі значним поширенням COVID-19, і тим, хто підлягає плановій госпіталізації.
Здебільшого позитивний результат тесту на антиген потрібно підтвердити ПЛР-тестом. «Винятком є позитивний результат швидкого тесту на визначення антигену в пацієнтів, які відповідають визначенню підозрілого, імовірного випадку захворювання на COVID-19», — додає Степанов.
Для проведення тестування на антиген уже закупили понад 260 тисяч тест-систем; крім того, планується завезти ще 1,5 мільйона таких тестів. МОЗ розраховує, що зможе в такий спосіб досягти мільйона тестувань на місяць.
При цьому, як зазначає міністр охорони здоров’я, тести на антиген можуть використовувати й сімейні лікарі: їх вони зможуть робити пацієнтам з ознаками COVID-19 або іншого респіраторного захворювання, а також контактним особам. Утім, Степанов не уточнює, чи зможуть сімейні лікарі ставити діагноз лише на підставі позитивного результату такого тесту.
Яка ситуація з коронавірусом і тестами в Україні?
Згідно з офіційною статистикою, загалом від початку епідемії в Україні виявили 956 123 випадки інфікування, з них 574 536 людей одужали та 16 469 — померли від ускладнень. Крім того, від початку пандемії у нас провели 5 248 720 ПЛР-досліджень.
У МОЗ ще на початку цього тижня говорили, що українці стали рідше звертатися до лабораторій для проходження тестів на COVID-19. Через це, мовляв, і виявляють менше хворих людей, ніж раніше. Саме тому відомство вирішило оновити підхід до тестувань.
До 28 лютого 2021 року в нас триває загальнодержавний карантин з обмеженнями «помаранчевої» зони. Крім того, з 19 грудня в Україні діють додаткові обмеження, які, зокрема, стосуються розважальних заходів. Детальніше про це читайте тут. А з 8 до 24 січня в країні діятимуть посилені обмеження. Детальніше про локдаун читайте тут.
Якщо ви відчуваєте ознаки захворювання, зверніться до сімейного лікаря, самоізолюйтеся та повідомте про своє захворювання людям, з якими ви контактували. Детальніше про те, що робити, читайте в нашій пам'ятці.
- Поділитися: