У М’янмі протестують проти військового перевороту. ЗМІ називають це найбільшою за останні 13 років демонстрацією

Протестувальники у Янгоні, М'янма, 7 лютого 2021 року
Протестувальники у Янгоні, М'янма, 7 лютого 2021 рокуAP Photo

На вулиці міст М’янми вийшли десятки тисяч людей, які протестують проти військового перевороту та ув’язнення обраної на виборах лідерки країни Аун Сан Су Чжі. ЗМІ стверджують, що це найбільш масова акція протесту з часів продемократичної «шафранової революції» 2007 року.

Таку оцінку, зокрема, наводять BBC та Reuters, чиї кореспонденти наразі перебувають у М’янмі.

Загалом акції протесту охопили понад десяток міст країни. Найбільш масовим було зібрання в Янгоні, де мітингувальники скандували: «Ми не хочемо військової диктатури, ми хочемо демократії».

За словами кореспондента BBC, в акціях протесту брали участь люди різного віку й походження — не лише студенти й громадські активісти. Вони, серед іншого, співали відомі революційні пісні, які виконували під час повстання проти військового режиму 1988 року.

В Янгоні правоохоронці разом із технікою перебували біля університету, тоді як протестувальники рушили до пагоди Суле в центрі міста — місця збору протестувальників під час подій 1988 і 2007 років. Про сутички між сторонами не повідомлялося.

Кордон правоохоронців біля будівлі Янгонського університету. М'янма, 7 лютого 2021 рокуAP Photo

Також журналісти відзначають, що військові, які захопили владу, 7 лютого відновили доступ до інтернету в країні, який заблокували напередодні. А втім, соціальні мережі — передусім Facebook і Twitter — лишаються заблоковані й досі.

Протести проти військового перевороту тривають ще з початку лютого. Так, медичні працівники 70 лікарень та медичних відділень у країні заявили, що не будуть працювати під військовим режимом. А в деяких містах країни люди виходили на «домашні мітинги», грюкаючи з балконів горщиками, каструлями та сковорідками.

Крім того, багато користувачів соціальних мереж змінили фото профілю на червоний колір на знак підтримки Аун Сан Су Чжі.

Що відбувається у М'янмі?

У М’янмі військові 1 лютого влаштували державний переворот. Вони відсторонили від влади та затримали лідерку керівної партії «Національна ліга за демократію» (НЛД) Аун Сан Су Чжі та інших топчиновників. Військові заявили, що затримання стали відповіддю на «фальсифікацію» парламентських виборів, які відбулися в країні в листопаді 2020 року.

Влада в М'янмі перейшла до головнокомандувача збройними силами Мін Аун Хлаіну. Він раніше погрожував скасувати Конституцію, якщо, за його словами, закони не будуть виконуватися. Тоді військові заперечували, що головнокомандувач погрожував влаштувати державний переворот.

3 лютого Аун Сан Су Чжі звинуватили у незаконному зберіганні рацій вдома, а президента країни Віна М'їна — у нібито порушенні карантину. Обидвох посадовців затримали військові.

Міжнародна спільнота та правозахисні організації загалом засудила дії військових. Хоча деякі країни, як-от Китай, заявили про підтримку влади Мін Аун Хлаіну.