Військовий уряд М'янми заблокував Facebook, Instagram і WhatsApp, які використовують для організації протестів

Військовий уряд М'янми, який прийшов до влади через держпереворот, заблокував доступ до Facebook до 7 лютого. Під блокування також потрапили Instagram і WhatsApp, власником яких є Facebook.

Як пише The Guardian, Facebook — одна з найпопулярніших соцмереж у М'янмі, якою користується половина з 53 мільйонів населення.

Соцмережу також використовують для координації акцій протесту проти військової влади. Зокрема, через Facebook громадяни домовлялися вночі виходити на свої балкони, щоб бити у каструлі, — для них це символічна дія, аби «прогнати зло».

Міністерство зв'язку та інформації заявило, що у Facebook поширюють фейки та дезінформацію, тому воно блокує соцмережу заради «стабільності країни».

Попри те, що Міністерство заявило про блокування лише Facebook, організація NetBlocks каже, що також блокується доступ до Instagram і WhatsApp.

Reuters повідомляє, що соцмережі заблоковані не цілком, у деяких регіонах до них досі є доступ. Деякі громадяни використовують VPN, щоб обійти заборону.

У Facebook теж відреагували на заборону й закликали військовий уряд відновити доступ до соцмережі, щоб «люди в М'янмі могли спілкуватися зі своїми сім'ями та друзями й отримувати важливу інформацію», пише BBC.

Реакція суспільства

Після державного перевороту медичні працівники 70 лікарень та медичних відділень у країні заявили, що не будуть працювати під військовим режимом. Вони також за допомогою Facebook закликали виходити на протест проти уряду 3 лютого.

До протесту долучилася Федерація вчителів М'янми, а в деяких містах країни люди виходили на «домашні мітинги», грюкаючи з балконів горщиками, каструлями та сковорідками, а також кричали: «Ми молимося, щоб Аун Сан Су Чжи була здоровою. Ми молимося, щоб М'янма отримала свободу. Ми молимося, щоб військовий контроль закінчився».

Багато користувачів соціальних мереж змінили фото профілю на червоний колір на знак підтримки Аун Сан Су Чжі. Як пише BBC, здебільшого на вулицях країни спокійно, без масових акцій.

Що передувало?

У М’янмі військові 1 лютого влаштували державний переворот. Вони відсторонили від влади та затримали лідерку керівної партії «Національна ліга за демократію» (НЛД) Аун Сан Су Чжі та інших топчиновників. Влада в М'янмі перейшла до головнокомандувача збройними силами Мін Аун Хлаіну. Він, як пише BBC, минулого тижня пригрозив скасувати Конституцію, якщо, за його словами, закони не будуть виконуватися. Тоді військові заперечували, що головнокомандувач погрожував влаштувати державний переворот.