В МЗС РФ заявили, що їм «важко зрозуміти» претензії Зеленського до роздачі паспортів. Українське відомство їм співчуває

У Міністерстві закордонних справ Росії заявили, що надання жителям окупованих територій російського громадянства є наслідком невиконання Україною своїх зобов'язань, згідно з Мінськими угодами.

Про це заявила представниця МЗС РФ Марія Захарова, цитує сайт її відомства.

У російському міністерстві звернули увагу на те, що президент Володимир Зеленський 24 червня в інтерв'ю телеканалу «1+1» звинуватив Росію у видачі жителям окупованих територій російських паспортів.

«Логіку і претензії В. Зеленського зрозуміти важко. Добре відомо, що надання громадянства є суверенною прерогативою суверенних держав. Міжнародним правом будь-яких обмежень щодо цього не встановлюється», — заявила Захарова.

За її словами, надання жителям Донбасу російського громадянства є «вимушеним гуманітарним заходом в умовах введеної Києвом соціально-економічної й транспортної блокади регіону», яку нібито, згідно з Мінським угодами він повинен зняти. Мовляв, через те, що Київ цього не робить, жителі Донецька і Луганська «вже сім років утискаються у своїх правах».

Представниця МЗС Росії нагадала про те, що свої паспорти жителям України у великих кількостях видають Польща, Угорщина і Румунія, а сама Україна, мовляв, активно надає громадянство жителям Придністров'я.

Що на це кажуть в українському відомстві?

Речник МЗС України Олег Ніколенко заявив нам, що «можна лише поспівчувати МЗС Росії, якому "важко зрозуміти" наслідки деструктивної російської політики».

«Російська паспортизація — випробуваний засіб поширення шовіністичної ідеології «русского міра», елемент російських гібридних тактик проти сусідніх держав. Під виглядом «захисту російських земляків» війська Росії окупували частини територій Грузії та України, російські спецслужби безперестанку втручаються у внутрішні справи країн Балтії», — наголосив він.

Ніколенко нагадує, що у квітні 2019 року Україна та міжнародна спільнота, зокрема члени Радбезу ООН, засудили рішення Росії запровадити спрощений порядок надання російського громадянства українцям на тимчасово окупованих територіях в Донецькій та Луганській областях. За даними МЗС України, за два роки понад півмільйона тамтешніх мешканців отримали російські паспорти.

«Таким кроком Росія свідомо руйнує Мінські домовленості, логіка яких полягає у відновленні суверенітету України та мирній реінтеграції тимчасово окупованих територій», — додає він.

Ніколенко каже, що міністр закордонних справ Дмитро Кулеба неодноразово наголошував, що міжнародна спільнота має жорсткіше відреагувати на роздачу російських паспортів на Донбасі.

«Навіть після його (Донбасу — ред.) реінтеграції Росія буде намагатися розіграти "карту російського громадянства". Фактично, це — російська бомба сповільненої дії. Потрібні скоординовані кроки, зокрема санкційного характеру, аби її знешкодити», — додав Ніколенко.

Що сказав Зеленський про паспорти?

Під час інтерв’ю телеканалу «1+1» глава держави заявив, що видавання російських паспортів жителям тимчасово окупованих територій Донецької й Луганської областей не передбачене Мінськими домовленостями.

«Це велика проблема — паспортизація, якої немає в "Мінську". Це показує, що "Мінськ" вже порушується з боку Російської Федерації», — сказав Зеленський.

Російські паспорти на Донбасі

У 2019 році президент РФ Володимир Путін дозволив видавати російські паспорти жителям окупованих територій Донбасу у спрощеному порядку. Перші російські паспорти на Донбасі почали видавати у червні 2019 року.

За даними міністерства внутрішніх справ РФ, на окупованих на сході України територіях станом на квітень 2021 року роздали понад 527 тисяч російських паспортів. Натомість оцінки українських посадовців тоді відрізнялися: міністр з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій Олексій Резніков говорив про понад 400 тисяч, а Денісова — про близько 500 тисяч.

Українська влада заявила про невизнання таких паспортів. Цю позицію підтримав Євросоюз. Не визнавати документи закликали й держави-учасниці Організації з безпеки та співробітництва в Європі (ОБСЄ).