У НАБУ відхрещуються від заяв Степанова про вплив розслідування на закупівлі вакцин проти COVID-19

Національне антикорупційне бюро (НАБУ) заявляє, що розслідування щодо закупівлі вакцин проти коронавірусу для українців у жодному разі не може вплинути на сам цей процес. Міністр охорони здоров'я Максим Степанов вважає, що через ці «нападки» Україна втрачає довіру виробників вакцин.

Зокрема, у НАБУ наголошують, що сам факт початку розслідування ще не є доказом вини або ж підтвердженням злочину.

«Він у жодному разі не може створити перешкоди для закупівель вакцин у постачальників, тим паче вже після вичерпання терміну обіцяного початку вакцинації», ㅡ заявляють у бюро.

Там вважають, що наразі слідчі дії детективів НАБУ не можна розцінювати як перешкоджання закупівлі вакцин для України.

Водночас правоохоронці просять усіх дотичних до розслідування людей та організації не розголошувати інформацію: «Вчиняючи інакше, ви не лише шкодите розслідуванню, розголошуючи його таємницю, а й реально можете своїми діями та коментарями спричинити шкоду інтересам держави та суспільству».

Що це за розслідування?

НАБУ за заявою гендиректора ДП «Медзакупівлі» Арсена Жумаділова розпочало розслідування щодо закупівлі вакцини проти COVID-19 за завищеними цінами.

Жумаділов заявив, що спершу «Медичні закупівлі» вели переговори про закупівлю препарату приблизно по 3 долари за дозу. Однак згодом міністр охорони здоров'я Максим Степанов нібито в ручному режимі зупинив цей процес і доручив розпочати переговори щодо закупівлі китайської вакцини в компанії Sinovac Biotech. Її ціна є значно вищою ㅡ 17,85 долара за дозу. При цьому дослідження вакцини в Бразилії показало, що її ефективність становить лише 50,38%.

Сам Степанов вважає цю справу «елементом інформаційної війни проти нього». Він заявляв, що наслідки цих «нападок» будуть стосуватися всіх українців, а Україна вже втрачає довіру виробників вакцин.

Напруження між МОЗ та «Медзакупівлями»

Нещодавно директор держпідприємства «Медичні закупівлі України» Арсен Жумаділов заявив, що через міністра Степанова Україна уклала лише один контракт на постачання вакцини проти COVID-19. Казав, що сталося це, оскільки міністр вимагав узгоджувати закупівлі вакцин проти COVID-19 із МОЗ.

Згодом у держпідприємстві зазначили, що через непогодження фінансового забезпечення з боку МОЗ із 1 січня вони не можуть приймати та розвозити ліки й медичні вироби, закуплені за державними програмами МОЗ України. Це, зокрема, стосується засобів індивідуального захисту й товарів, що закуплені для протидії коронавірусу.

Жумаділов писав, що це не вперше МОЗ блокує фінансування підприємства. За його словами, очільник міністерства Максим Степанов перешкоджав роботі підприємства й торік.

Натомість Степанов усі заяви Жумаділова заперечував, і на своїх брифінгах він регулярно звинувачує очільника «Медзакупівель» «у підриві репутації України», у намаганні отримати популярність тощо.

З ким Україна вже уклала контракт на вакцину?

30 грудня українська влада оголосила про укладення угоди на постачання 1,9 млн доз вакцини SinoVac Biotech (CoronaVac). Вона випускається у шприці та зберігається за температури від +2 до +8 градусів, тобто її можна зберігати у звичайному холодильнику.

Україна вимагає, щоб ефективність препарату була щонайменше 70%. Проте нещодавно Бразильський інститут Бутантан, який проводив клінічні дослідження вакцини SinoVac, заявив, що ефективність препарату становить 50,38%. У МОЗ кажуть, що зачекають на офіційний звіт компанії-виробника.

Окрім того, документи для реєстрації своєї вакцини проти коронавірусу в Україні подали компанії AstraZeneca та Pfizer. Раніше в Україні ухвалили закон, який скорочує процедуру для реєстрації вакцини проти COVID-19 до 5 днів, тож у МОЗ сподіваються почати офіційно ввозити та використовувати їхні вакцини вже в лютому.