У Нафтогазі пояснили падіння цін на газ теплою зимою в Китаї

У квітні—вересні 2019 року ціни на газ для населення в Україні впали на 28%, попри те, що у травні, відповідно до меморандуму України та МВФ, газ мав подорожчати на 15%. Таку ситуацію у державному Нафтогазі пояснили відносно теплою зимою у Китаї.

Як зазначає прес-служба Нафтогазу, основним постачальником газу для Китаю є США, які продають туди зріджений газ. Однак, через теплу зиму 2018-2019 років у Китаї впав попит на газ. Надлишки цього газу зі США почали постати до Європи, звідки Україна імпортує більшу його частину.

За даними Нафтогазу, обсяги скрапленого американського газу, які надійшли на ринок Європи, були невеликими, однак його вартість була нижчою, ніж вартість російського чи норвезького газу. Через це Газпром та решта європейських газопостачальників мусили знижувати свої ціни.

При цьому падіння цін на газ у Європі призвело до падіння вартості газу в Україні, а також ціни на газ для населення.

«Навіть місцеві приватні видобувальники, які піднімають газ із українських надр, продають його приблизно за цією ж ринковою ціною. Коли ціни на газ в Європі ростуть, газ дорожчає і в Україні, і навпаки», — пояснюють у Нафтогазі.

Водночас у Нафтогазі не спрогнозували, якою буде ціна газу для населення надалі.

«Цього напевно не знає ніхто. З огляду на сезонний фактор, ціна, ймовірно, зростатиме. Якщо вірити нинішнім біржовим прогнозам, взимку очікується подорожчання газу. Власне, це природно, бо з настанням холодів Китай знову потребуватиме більших обсягів газу для опалення і значна частина LNG-танкерів переорієнтується туди», — додають у компанії.

Зазначимо, що Нафтогаз підвищив ціни на газ для промисловості на жовтень 2019 року — вперше від квітня.

Раніше в уряді повідомляли, що не планують регулювати ціни на газ для населення. Ціна на газ для побутових споживачів в Україні наразі залежить від ринкової ціни.

Ціна на газ для населення, згідно з вимогами МВФ, повинна формуватися із вдвох факторів — собівартості українського газу та супутніх послуг, та його імпорту. Оскільки газ у Європі подешевшав, і Україна може його закупити за менші гроші, держава може знизити тариф для населення, не порушивши тим самим домовленості з МВФ.