Новопризначений прем'єр-міністр України Олексій Гончарук заявив, що уряд не планує вмішуватися у порядок встановлення цін на газ для населення, однак прагнутиме зробити все можливе, щоб максимально допомогти тим громадянам, які не можуть оплатити тарифи.

Про це Гончарук повідомив під час спілкування з журналістами 30 серпня, передає «Інтерфакс-Україна».

«Коли політик починає втручатися у ціну, то це призводить до неефективності, корупції та популізму», — заявив Гончарук.

На його переконання, уряд не повинен ухвалювати адміністративних рішень щодо будь-яких цін, навіть на енергоресурси. Водночас прем'єр додав, що якщо є частина населення, яка не може оплатити ринкову вартість ресурсів, то держава має допомогти, навіть оплативши за таку людину всю вартість такого ресурсу.

Зазначимо, що наразі ціни на газ для населення в Україні встановлює уряд своїм рішенням в межах механізму спеціальних зобов'язань, які поклали на державний Нафтогаз, продавати газ для населення за встановленими цінами. Влітку 2019 року через стрімке падіння ринкових цін у Європі, рівень регульованої ціни на газ для населення в Україні виявився вищим за ринковим. Тому попередній уряд змінив систему визначення ціни на газ, прив'язавши її до ринкової, однак обмеживши її зростання.

Раніше Нафтогаз пропонував українцям послугу закупівлі газу за літнім тарифом.

Нагадаємо:

У березні на енергетичних біржах Європи, на яких Україна купує імпортний газ, ціна на блакитне паливо різко впала. Так, рівень цін на ринку чи не вперше став нижчим за рівень регульованих державою цін. Тому 3 квітня уряд ухвалив постанову №293, якою зобов'язав Нафтогаз продавати газ населенню за ринковими цінами.

Згодом у Нафтогазі повідомили, що виконати цю постанову уряду неможливо, адже вона суперечить іншим урядовим постановам, зокрема про ПСО (спеціальні зобов’язання Нафтогазу продавати газ населенню за встановленою урядом ціною). Також у компанії закликали уряд або скасувати ПСО, або внести до нього зміни, щоб для зниження цін на газ для населення були всі законні підстави.

В уряді на таку пропозицію відповіли ультиматумом, закликавши Нафтогаз до 24 квітня публічно заявити про зниження цін на газ для населення у травні. Якщо цього не станеться, то уряд звільнить голову правління Нафтогазу Андрія Коболєва, контракт з яким продовжили напередодні.

22 квітня уряд та Нафтогаз узгодили рішення знизити ціни на газ для населення з 1 травня до 8247 гривень за тисячу кубометрів.

Водночас, відповідно до домовленостей України з Міжнародним валютним фондом та постанови про ПСО, з 1 травня ціни на газ для населення мають зрости до 9850 гривень за тисячу кубометрів, а з 1 січня 2020 року — до 12 300 гривень за тисячу кубометрів.

Ціна на газ для населення, згідно з вимогами МВФ, повинна формуватися із вдвох факторів — собівартості українського газу та супутніх послуг, та його імпорту. Оскільки газ у Європі подешевшав, і Україна може його закупити за менші гроші, держава може знизити тариф для населення, не порушивши тим самим домовленості з МВФ.

Поділитись: