У Німеччині багато людей відмовляються від вакцини AstraZeneca. Через це з неї хочуть зняти вікові обмеження

Німецькі радники з питань охорони здоров'я припускають, що в країні можуть скасувати вікові обмеження на використання вакцини Oxford/AstraZeneca. Від препарату відмовляються багато людей з пріоритетних груп через сумніви в його ефективності. Тому невикористані дози пропонують зробити доступними для всіх.

Про таке німецькому телеканалу ZDF заявив Томас Мертенс, глава німецької комісії з вакцинації, передає Financial Time.

Він зазначив, що незабаром у країні оновлять рекомендації щодо використання вакцини Oxford/AstraZeneca і дозволять робити нею щеплення людям, старшим за 65 років.

Такі заяви Мертенс зробив на тлі стурбованості щодо збільшення запасів невикористаної вакцини AstraZeneca в Європі. Населення Німеччини, Франції та інших країн сумнівається в її ефективності.

Станом на 27 лютого в Німеччині було введено тільки 363 645 доз вакцини, а в наявності їх 1,45 мільйона. Загалом це всього 25%. Представники регіональних департаментів охорони здоров'я заявили, що тисячі людей не з'явилися на щеплення після того, як дізналися, що їм зроблять його AstraZeneca.

За даними міністерства охорони здоров'я Франції, у країні станом на 27 лютого ввели всього 21% наявних доз вакцини цього виробника. Загалом країна отримала 1,1 мільйона доз.

Німецькі офіційні особи заявили, що ключовою причиною низької поширеності щеплення була рекомендація постійної комісії з вакцинації не застосовувати щеплення людям, старшим за 65 років. Таке рішення ухвалили через відсутність досліджень щодо ефективності вакцини для цієї вікової групи.

У Франції вакцину отримували тільки люди віком від 50 до 64 років із супутніми захворюваннями та медичні працівники. Водночас Іспанія не рекомендувала застосовувати її людям, старшим за 55 років. Італія пропонує робити щеплення тим, хто молодший за 65. Водночас Європейське агентство з лікарських засобів підтримало використання AstraZeneca для всіх людей від 18 років.

«Ми ніколи не критикували вакцину… просто набір даних для вікової групи після 65 був поганим або неадекватним», — наголошує Томас Мертенс. Інші високопосадовці ЄС також нині намагаються повернути довіру суспільства до цієї вакцини.

Про ефективність

Німецькі ЗМІ зазначають, що жителі ЄС, зокрема Німеччини, часто хочуть отримати вакцину від Pfizer, а AstraZeneca вважають «другосортною».

Клінічні випробування справді показують, що ефективність Pfizer становить 95%, а AstraZeneca — від 60 до 90 відсотків залежно від таких факторів, як інтервал між дозами. Проте не варто безпосередньо порівнювати препарати, якщо їх ефективність не тестували під час одного дослідження. До того ж багато фахівців в області охорони здоров'я закликають насамперед отримати будь-яку доступну вакцину, оскільки вона значно зменшує ризики для здоров’я та ймовірність летальних наслідків.