У Польщі заявили, що підтримують зустріч з урядом України, але не на кордоні: Це не найбільш безпечно

У Варшаві підтримують ідею зустрічі представників польського та українського урядів разом з представниками ЄС. Утім замість польсько—українського кордону пропонують зустрітися десь у Жешуві чи Варшаві.

Про це сказав державний секретар адміністрації президента Польщі Анджей Дера в інтерв'ю TVN24.

Він зазначив, що глава Польщі Анджей Дуда виступає за те, щоб вести цей діалог між польськими аграріями та українською стороною.

«Тільки так можна розв'язати цю велику проблему. Проблема двостороння і дуже потужна. Наші фермери борються за своє існування. Українська нація бореться за своє існування. Ситуація є катастрофічною з обох сторін, дивлячись з цього погляду, тому що рішучість обох сторін величезна, і цю проблему просто необхідно вирішити», — сказав Дера.

Він заявив, що фермери по всій Європі наразі протестують «проти того, що відбувається з сільським господарством Євросоюзу». А конфлікт із зерном на кордоні з Україною є «результатом війни».

Представник Дуди додав, що весь цей конфлікт випливає з того, що в Україні та ЄС різні стандарти сільськогосподарського виробництва, «тому ціна на цю продукцію в Україні інша», а польські фермери «борються за своє виживання та існування».

Дера заявив, що Дуда підтримує зустріч двох урядів. Утім, на його думку, краще говорити у Варшаві, Жешуві чи Любліні, і не обов’язково біля кордону.

«Звісно, ​​це не будуть довгі обговорення, тому що вони не можуть відбуватися там. Це про символ. Ідея полягає в тому, щоб очистити кордон», — сказав Дера.

Що передувало?

21 лютого президент Володимир Зеленський запропонував зустрітися на кордоні польському президенту Анджею Дуді та прем'єр-міністру Дональду Туску на тлі блокади українських вантажівок. Крім того, він заявив, що сам теж готовий приїхати на кордон, де буде весь український уряд — від «логістики до аграрного сектору» — і, зокрема, міністр оборони.

Зеленський зазначив, що Україна не може змиритися з тим, що зараз відбувається на кордоні, зокрема з появою «відвертих пропутінських гасел». А тому прагне спільно та справедливо розв'язати ситуацію.

Нагадаємо, польські перевізники, а згодом і фермери почали блокувати рух українських вантажівок з осені 2023 року. Причиною страйку перевізників називають «надмірну конкуренцію» після ухвалення «транспортного безвізу» між Україною та країнами ЄС. А польські фермери протестують, щоб добитися помʼякшення європейського «зеленого курсу», а також отримувати більше субсидій, дотацій та компенсацій.

Через блокаду українська економіка зазнала вже мільярда євро збитків, економічні втрати Польщі ще більші. Окрім того, на території Польщі померли троє українських водіїв.

Активну участь у протестах та їхньому висвітлені бере лідер люблінського відділення ультраправої партії «Конфедерація» Рафал Меклер. На одній з акцій також побачили плакат із закликом до путіна, щоб той «розібрався» із владою України та Європейського Союзу, а також радянський прапор із серпом і молотом. Поліція Польщі порушила справу щодо цього випадку. А в МЗС Польщі заявили, що «антиукраїнські тиради з вихвалянням путіна» могли організувати проросійські агенти чи «корисні ідіоти».