Ексдепутат Сергій Пашинський свідчить у справі про розстріли на Майдані по відеозв'язку, Київ, 21 листопада 2019 року. В центрі — суддя Сергій Дячук
Фото:

Тетяна Безрук/hromadske

21 листопада, у шосту річницю початку Революції Гідності, призупинилось слідство у справах Майдану. З 20 листопада його має вести вже не прокуратура, а Державне бюро розслідувань. Але слідчих у ньому поки що недостатньо. Адвокатка сімей Героїв небесної сотні Євгенія Закревська оголосила голодування — вона наполягає, щоб слідчих прокуратури, які розслідували справи Майдану, перевели у відповідний підрозділ ДБР.

Ще в цей день у Святошинському суді Києва по справах Майдану допитали Сергія Пашинського та Андрія Парубія.

«Засоби масової інформації розповсюдили, що прокурор Донський не пройшов тестування, яке було в Генпрокуратурі. І був звільнений. Як я розумію, був звільнений за порушення дисципліни. Яка його функція зараз? Він консультант іншого прокурора?» — запитує суддю Сергія Дячука ексберкутівець Олег Янішевський — один із обвинувачених у розстрілах на Євромайдані.

Янішевський стоїть у скляній «клітці» Святошинського суду Києва. Щовівторка та щочетверга тут проходять засідання у справі про вбивства на вулиці Інститутській 20 лютого 2014 року. Його та ще чотирьох колишніх співробітників розформованого спецпідрозділу «Беркут» — Сергія Зінченка, Павла Аброськіна, Сергія Тамтуру та Олександра Маринченка — обвинувачують у вбивстві 48 та пораненні 80 людей.

«Ваша честь, ось моє посвідчення, я і надалі працюю у ГПУ», — Олексій Донський передає судді документи, що посвідчують його посаду. Дячук перевіряє їх та продовжує засідання.

Ексберкутівець Олег Янішевський (в центрі) — один із обвинувачених у розстрілах на Євромайдані. Засідання в Святошинському суді Києва, 21 листопада 2019 року
Фото:

Тетяна Безрук/hromadske

Прокурор ГПУ Олексій Донський (ліворуч) на засіданні Святошинського суду Києва по справах Майдану, 21 листопада 2019 року
Фото:

Тетяна Безрук/hromadske

Наразі у справі заслуховують свідків захисту ексберкутівців. На початку жовтня мав відбутися допит ексміністра внутрішніх справ України Віталія Захарченка. Він втік до Росії, тому між Святошинським судом Києва та Ростовським обласним судом РФ навіть налаштували скайп-зв’язок. Але Захарченко на допит не прийшов.

21 листопада, у шосту річницю початку Євромайдану, у суді допитували колишнього та нинішнього депутатів — Сергія Пашинського та Андрія Парубія. Парубій прийшов, а Пашинський свідчив по відеозв’язку із СІЗО, де він нині перебуває під арештом у справі про стрілянину в грудні 2016 року. Тоді Пашинський поцілив у ногу чоловіку. Майже через три роки його взяли під варту.

Сергія Пашинського видно на двох невеликих екранах. Поряд із ним — його адвокат. Він часу від часу щось говорить на вухо Пашинському. Самого свідка ледве чути, під час допиту декілька разів зникає зображення.

Першим допит почав адвокат обвинувачених Стефан Решко. Він запитував у Сергія Пашинського про Самооборону та Раду Майдану, про захоплення Жовтневого палацу та київської міської адміністрації, організацію протесту та те, хто його фінансував.

«“Свобода”, “Батьківщина” та партія Кличка фінансували обладнання для сцени на Майдані. Привозили пальне», — відповідає Пашинський.

«А хто порадив кидати “коктейлі Молотова” у правоохоронців, ви знаєте?» — звертається до екрану Решко.

«Я не бачив, щоб у правоохоронців кидали “коктейлі Молотова”».

«А хто дав команду громити відділення міліції у регіонах?»

«Не було такої команди».

«З ким із керівництва МВС ви контактували 20 лютого?»

«Ні з ким. Після 21 лютого хтось дав мій телефон усім підрозділам “Беркуту”, і вони почали мені дзвонити і казати, що я виведу їх на місце постійної дислокації. І ми вивели. А потім на цей телефон мені дзвонили терористи “ДНР”».

Адвокат обвинувачених Стефан Решко (праворуч) проводить допит ексдепутата Сергія Пашинського, якого видно на екрані відеозв'язку. Святошинський суд Києва, 21 листопада 2019 року
Фото:

Тетяна Безрук/hromadske

Адвокати Олександр Горошинський (ліворуч) та Ігор Варфоломєєв на засіданні Святошинського райсуду, 21 листопада 2019 року. На задньому плані — Аброськін, Маринченко та Янішевський
Фото:

Тетяна Безрук/hromadske

Пашинський під час допиту постійно робить зауваження адвокатам.

«Панове адвокати, дослухайтесь до моєї поради, записуйте питання і не повторюйте їх знову».

«Пане Пашинський, ведіть себе чемно, — звертається до свідка адвокат ексберкутівців Олександр Горошинський і починає свою частину допиту. — З якою метою ви мали при собі помпову рушницю і ходили з нею?»

Пашинський сміється. На декілька секунд виникає пауза.

«Я не знаю, чи несуть адвокати кримінальну відповідальність за брехню в суді, але я дійсно казав, що в багажнику мого автомобіля була помпова рушниця. Я її ні разу не діставав за всі події Майдану. До того, як у мене з’явилась охорона, мене намагались вбити, заарештувати, декілька разів ми відривалися від погоні. І з метою самозахисту в мене в багажнику була законно зареєстрована помпова рушниця».

«Якого калібру?» — продовжує Горошинський.

«Не пам’ятаю. В магазині запитайте».

«Які набої до неї були?»

«Я взагалі не пам’ятаю. Скоріше за все гумові».

В залі знову сміх. На цей раз від обвинувачених ексберкутівців. Один із них, Сергій Тамтура, прикриває обличчя паперовим блокнотом, щоб не було помітно посмішку.

Ексберкутівець Сергій Тамтура (праворуч) — один із обвинувачених у розстрілах на Євромайдані. Засідання Святошинському суді Києва, 21 листопада 2019 року
Фото:

Тетяна Безрук/hromadske

Зліва направо адвокати Олександр Горошинський та Ігор Варфоломєєв та ексберкутівець Павло Аброськін на засіданні Святошинського райсуду, 21 листопада 2019 року
Фото:

Тетяна Безрук/hromadske

Адвокат Олександр Горошинський також запитує екснардепа про зброю, яка 18 лютого 2014 року з’явилася в активістів Майдану. За словами адвоката, про це Пашинський говорив прокурорам на досудовому розслідуванні.

«Зацитуйте мені питання прокурора», — говорить Пашинський.

«Я зацитую, коли в мене буде право перехресного допиту. До цього питання ми повернемось», — відповідає Горошинський.

Далі допитувати Сергія Пашинського починають прокурори та адвокат родин загиблих на Майдані протестувальників Євгенія Закревська. Суддя Дячук просить пришвидшитися. Адже ще має свідчити Андрій Парубій. Він відповідає на питання десь три години, розповідає про організацію Самооборони, “Правий сектор” та розгін Майдану. Після шести годин роботи суддя Дячук закрив засідання.

Народний депутат Андрій Парубій (в центрі) та адвокатка сімей Героїв небесної сотні Євгенія Закревська (праворуч) на засіданні Святошинського суду Києва, 21 листопада 2019 року
Фото:

Тетяна Безрук/hromadske

В цей день у залі суду було багато журналістів з камерами. Чи то відомі прізвища, чи день початку Євромайдану викликали ажіотаж на одному із засідань у справі, яку в суді слухають вже четвертий рік. 

Загалом, в справах Майдану — 89 кримінальних проваджень. 66 людям вручили підозри про причетність до вбивств на Майдані. 36 підозрюваних у злочинах на Майдані досі працюють у правоохоронних органах, десятеро з них — займають керівні посади. 21 ексберкутівець із «чорної роти» втік до Росії, частина із них отримала російське громадянство.

Незалежні завдяки вам

Ми працюємо незалежно від політиків та олігархів. Наша журналістика існує завдяки вам. Ви можете підтримати нас, а ми зможемо продовжити розповідати, що насправді відбувається.

Поділитись: