У Раді зареєстрували законопроєкт про лобіювання. Він потрібен для виконання рекомендацій Єврокомісії

У Верховній Раді зареєстрували урядовий законопроєкт «Про доброчесне лобіювання», який має реалізувати рекомендації Єврокомісії. Він також є частиною урядового антиолігархічного плану дій.

Про це повідомив представник уряду у Верховній Раді Тарас Мельничук.

У пояснювальній записці до законопроєкту йдеться про те, що GRECO — орган Ради Європи з антикорупційного моніторингу — рекомендував Україні «запровадити правила взаємодії членів парламенту з лобістами та іншими третіми сторонами, які намагаються впливати на законодавчий процес».

Утім, жодну із законодавчих ініціатив щодо лобіювання досі не реалізували, тож GRECO запропонувала надати звіт про вжиті заходи до 31 березня 2024.

Отже, у проєкті закону, який сьогодні зареєстрували в парламенті, пропонують визначити:

  • термінологію у сфері лобіювання;
  • права та обов’язки суб’єктів лобіювання;
  • методи впливу;
  • правила етичної поведінки суб’єктів лобіювання;
  • створення Реєстру прозорості, держателем та адміністратором якого є Національне агентство з питань запобігання корупції;
  • порядок реєстрації у Реєстрі прозорості та винятки з нього;
  • доступ до Реєстру прозорості (відкритий і безплатний);
  • звітність суб’єкта лобіювання, що вноситься до Реєстру прозорості;
  • механізми контролю за діяльністю суб’єктів лобіювання шляхом моніторингу дотримання законодавства з питань лобіювання.

Нагадаємо, на початку листопада Єврокомісія представила звіт щодо України за 2023 рік. У ньому зазначили, що попри війну країна продовжує прогрес у реформах, однак також дали деякі зауваження.

Зокрема, звіт підкреслив потребу України в ухваленні закону, який регулює лобіювання відповідно до європейських стандартів як частину антиолігархічного плану дій.

Вступ України до ЄС

Улітку 2022 року Україна та Молдова отримали статус кандидата на вступ у ЄС. Після цього Україна мала виконати 7 рекомендацій від Євросоюзу, щоб почати переговори власне про вступ.

У червні 2023 року Європейська комісія оголосила свою першу усну оцінку Україні як країні-кандидату в члени Євросоюзу. Тоді зазначалося, що Україна виконала два кроки із семи, які запропонувала Єврокомісія.

Уже в листопаді президентка ЄК Урсула фон дер Ляєн зазначила, що Україна виконала 90% реформ, яких від неї очікував ЄС. Вже 14-15 грудня у Брюсселі має відбутися саміт ЄС, де розглядатимуть питання розширення.