Протягом 2017 року Україна отримала від транзиту російського газу на 700 мільйонів доларів більше, ніж витратила на закупівлю газу закордоном.

Протягом 2017 року Україна отримала від транзиту російського газу на 700 мільйонів доларів більше, ніж витратила на закупівлю газу закордоном.

Про це повідомляє прес-служби Нафтогазу.

«В 2017 році Україна отримала за транзит на 700 млн дол. більше, ніж заплатила за імпортований газ. Ми змінили баланс зовнішніх розрахунків з від’ємного на позитивний», — повідомляють у компанії.

Там також додали, що з 2014 року збільшили свої виплати до державного бюджету України на 150 мільярдів гривень.

Там також підрахували, що рішення Стокгольмського арбітражу у справі Нафтогазу проти Газпрому, зекономило України близько 63,7 мільярдів доларів (станом на кінець 1 півріччя 2018 року). Загальні ж втрати Газпрому через зміну відносин з Нафтогазом у компанії оцінюють у понад 74 мільярди доларів.

Зазначимо, що транзит російського газу через газотранспортну систему України є однією з найбільших статей експорту українських послуг та приносить Україні щороку декілька мільярдів доларів. Втрата Україною транзиту означатиме втрату значної частини валютної виручки. Зокрема, Росія прагне відмовитися від транзиту газу Україною за рахунок будівництва газопроводів в обхід України, зокрема «Північного потоку-2».

Нафтогаз судиться з Газпромом від 2014 року щодо двох великих питань: ціни на російський природний газ і транзит. 

22 грудня 2017-го Нафтогаз заявив, що виграв арбітраж проти російського Газпрому у справі про постачання газу. Також Нафтогаз домігся зменшення майбутніх обов'язкових річних обсягів у понад 10 разів у відповідності до його фактичних потреб у імпорті газу.

28 лютого Стокгольмський арбітраж задовольнив вимоги Нафтогазу до Газпрому за позовом на транзит газу на суму 4,673 мільярди доларів США. Таким чином, за результатами двох арбітражів між компаніями на поставку і транзит газу Газпром повинен доплатити НАК Нафтогаз 2,56 мільярди доларів.

Російський газовий монополіст подав апеляцію в суд округа Свеа, Швеція наприкінці березня 2018 року. Пізніше в Газпромі повідомляли, що не виплачуватимуть компенсацію Нафтогазу доти, доки не отримають рішення цього апеляційного суду.

16 липня в Нафтогазі заявили, що продадуть конфісковані активи Газпрому, якщо не отримають 2,6 мільярдів доларів.

Раніше стало відомо, що серед активів Газпрому, які можуть конфіскувати на користь Нафтогазу, є акції компанії Nord Stream AG, яка здійснює будівництво та експлуатацію російських газопроводів «Північний потік» та «Північний потік-2».

У Нафтогазі заявили, що Газпром не збирається проводити переговори про укладання договору на транзит газу після 2019 року до того, як отримає рішення шведського апеляційного суду у справі виконання рішення Стокгольмського арбітражу.

Нагадаємо, суд у Швеції поновив рішення про примусове стягнення з Газпрому 2,6 мільярди доларів на користь Нафтогазу.

Загальна сума пені за несплату компенсації Нафтогазу за рішенням Стокгольмського арбітражу станом на вересень 2018 року склала 110 мільйонів доларів.

Поділитись: