Світ

Росія зможе припинити транзит газу через Україну у разі продовження чинного контракту — Нафтогаз

Юрій Вітренко
Світ/Росія зможе припинити транзит газу через Україну у разі продовження чинного контракту — Нафтогаз
Зберегти
Вигляд
У Нафтогазі повідомляють, що у разі виконання вимоги, яку російська сторона висловила під час тристоронніх газових переговорів у Брюсселі 21 січня, та продовження чинного контракту на транзит ще на 10 років, Газпром зможе повністю відмовитися від послуг української ГТС.

«В чому проблема з продовженням поточного контракту? Крім його невідповідності європейським правилам, в інтерпретації Газпрому цей контракт не містить ніяких гарантій по обсягах транзиту, тобто після побудови «Північного потоку-2» Газпром зможе знизити транзит через Україну до нуля навіть якщо контракт буде продовжений на наступні роки», — повідомив комерційний директор Нафтогазу Юрій Вітренко.

Нагадаємо, що 21 січня на тристоронніх переговорах між Україною, Росією та ЄС щодо транзиту газу, російська сторона повідомила, що готова продовжити чинні контракти про транзит після 2019 року.

На тристоронніх перемовинах 21 січня в Брюсселі Україна отримала пропозицію щодо можливих об'ємів та термінів контракту на транзит газу після 2019 року й узяла два місяці на обговорення пропозиції.

Напередодні переговорів у Нафтогазі повідомили, що готові знизити суму позивних вимог проти Газпрому до Стокгольмського арбітражу з майже 12 мільярдів доларів до 2 мільярдів доларів у тому разі, якщо російська сторона погодиться укласти новий договір про транзит газу після 2019 року.

Наразі Україна та Росія намагаються укласти новий контракт про транзит газу до Європи. Чинний контракт закінчується 31 січня 2019 року.

Зазначимо, що транзит російського газу через газотранспортну систему України є однією з найбільших статей експорту українських послуг та приносить Україні щороку близько 3 мільярдів доларів.

Втрата Україною транзиту означатиме втрату значної частини валютної виручки.

Росія може відмовитися від українських послуг транзиту після завершення чинного нині контракту — 31 грудня 2019 року. Зокрема, з цією метою Росія будує газопроводи в обхід України — «Північний потік-2» та «Турецький потік».

Пов`язані новини