У Швеції загинув художник Ларс Вілкс, відомий карикатурою на пророка Мухамеда. З 2010 року його постійно охороняли

Шведський художник Ларс Вілкс готує свою інсталяцію для виставки у Варшаві, Польща, 25 серпня 2021 року
Шведський художник Ларс Вілкс готує свою інсталяцію для виставки у Варшаві, Польща, 25 серпня 2021 рокуAP Photo / Czarek Sokolowski

У ДТП на півдні Швеції 3 жовтня загинув 75—річний художник Ларс Вілкс, який став усесвітньо відомим після публікації своєї карикатури на пророка Мухамеда. Після цього чоловікові не раз погрожували, через що він протягом понад 10 останніх років був під охороною поліції.

Про це повідомляють Dagens Nyheter та SVT.

Авто, в якому їхав Вілкс, зіткнулося з ваговозом на трасі. Карикатурист і двоє поліцейських, які супроводжували його, загинули на місці. Що стало причиною ДТП, наразі невідомо, кажуть у поліції, але на трасі знайшли рештки шини — ймовірно, вона луснула.

Згідно зі свідченнями свідків і даними правоохоронців, автівка з Вілксом раптово виїхала на зустрічну смугу траси, пробивши дротяну огорожу, і зіштовхнулася з ваговозом. Зіткнення було лобовим, тож постраждав і водій вантажівки: він із серйозними травмами наразі в лікарні.

Авто, в якому пересувався Вілкс із поліцейськими, було броньованим і важким — це може пояснити, чому воно змогло легко подолати огорожу. Крім того, за Вілксом також їхала приватна охорона, але їхнє авто дещо відстало й прибуло на ДТП вже після того, як воно сталося.

За даними Dagens Nyheter, Вілкс повертався після зустрічі з журналісткою SVT Стіною Дабровскі, яка висвітлювала замахи на митця. Поліція, однак, стверджує: за попередніми даними, до ДТП не була причетна будь-яка третя сторона.

Ким був Ларс Вілкс?

75-річний Ларс Вілкс став відомим у Швеції завдяки скульптурам Nimis та Arx на шведському півострові Кулаберґ. Перша інсталяція створена з дерев’яних дощок, скріплених гвіздками, друга — з бетону й каменю. Вілкс проголосив їх територією «незалежної держави» у 1996 році.

Скульптури були встановлені без дозволу місцевої влади, й та кілька років судилася з Вілксом. Він зрештою був змушений заплатити штраф, але скульптури стали популярною туристичною атракцією і здобули для їхнього автора популярність.

У 2007 році шведське видання Nerikes Allehanda опублікувало карикатуру Вілкса на пророка Мухамеда з тілом собаки. В ісламі собаки вважаються нечистими тваринами, тому карикатура викликала гнів ісламістів. Вілкс почав отримувати погрози від них.

За деякими даними, терористичне угруповання «Аль-Каїда» призначило 150 тисяч доларів нагороди за голову Вілкса. У 2010 році невідомі намагалися спалити його дім, після чого він найняв тілоохоронців і відтоді був під цілодобовим наглядом поліції.

У січні 2015 року ісламісти здійснили теракт в офісі французького сатиричного журналу Charlie Hebdo, який не раз публікував карикатури на пророка Мухамеда. Протягом трьох днів, поки нападники діяли, в Парижі загинули 17 людей. Більше про це читайте в нашому матеріалі.