У США фіксують рекордну інфляцію за останні 13 років. Що стало причиною?
Ціни на споживчі товари та послуги у США у червні 2021 року значно зросли, чим довели темпи інфляції до рекордних показників за останні 13 років. Зокрема, ціни на газ зросли на 45,1% у порівнянні з роком раніше.
Про це повідомило видання CNN Business.
Індекс споживчих цін — ключовий показник інфляції в країні — лише в червні підскочив на 0,9%, що стало найбільшим місячним зростанням за останні 13 років. Водночас за останні 12 місяців загальні ціни зросли на 5,4%, що також стало найбільшим стрибком за останні 13 років.
Значна частина зростання показнику пов’язана з цінами на бензин, які суттєво перевищують показники літа 2020 року, коли пандемія спричинила різке падіння попиту на автоперевезення, а також цін на нафту. Вартість газу зросла на 45,1% у порівнянні з минулим роком.
Ціни на харчові продукти за останні 12 місяців подорожчали на 2,4%, наприклад, для вечері — на 4,2%. Навіть без урахування нестабільних цін на харчі та енергоносії, базовий індекс споживчих цін зріс на 0,9% у червні та 4,5% за останні 12 місяців.
Ще однією причиною високих показників інфляції називаються рекордні ціни на вживані автомобілі. На цей сегмент припадає більш як третина загального показника зростання цін. За останні 12 місяців ціни на вживані машини зросли на 10,5%.
Ціни на автомобілі підіймаються завдяки високому споживчому попиту на машини, а також обмеженою пропозицією через брак комп'ютерних чіпів, необхідних для побудови автомобілів.
Ціни продовжать зростати?
Видання вказує, що попри те, що тривала інфляція може викликати занепокоєння, є підстави вважати, що це зростання цін буде тимчасовим. Інфляція частково зростає, оскільки ціни повертаються до нормального рівня після спаду економіки.
Це особливо стосується ціни на перевезення. Наприклад, вартість авіаквитків зросла на 24,6% за останні 12 місяців, тоді як ціни на готелі та мотелі зросли на 15,1%. Але ці ціни вони все ще нижче, ніж вони були в червні 2019 року, до пандемії.
Економісти вірять, що цей сплеск інфляції пройде. Але якщо ціни продовжать перевищувати очікувані, це може спонукати центральний банк підвищити процентні ставки, намагаючись врятувати економіку. Однак нещодавно там заявили, що сподівається підтримувати нинішні низькі ставки до 2023 року.
- Поділитися: