У США «повністю вилікувався» 66-річний пацієнт з ВІЛ. Він — четверта і найстарша людина, якій це вдалося

66—річного чоловіка зі США оголосили четвертим у світі пацієнтом, якому вдалося «вилікуватися» після зараження вірусом імунодефіциту людини (ВІЛ). Він понад 17 місяців перебуває у стані ремісії після трансплантації стовбурових клітин та антиретровірусної терапії.

Про це повідомляє приватний некомерційний клінічний дослідницький центр «Місто надії» (City of Hope), що розташовується у Каліфорнії.

У центрі розповіли, що їхній пацієнт жив із ВІЛ понад 31 рік — це найдовший термін серед усіх чотирьох ВІЛ-позитивних людей, у яких також зафіксували ремісію.

Окрім зараження ВІЛ чоловік страждав на рак крові. Тож медики вирішили, що пацієнту необхідна трансплантація стовбурових клітин, щоб замінити уражені раком клітини крові на нові.

На початку 2019 року йому зробили трансплантацію від донора-добровольця, який до того ж мав рідкісну генетичну мутацію, що робить людей стійкими до більшості штамів ВІЛ-інфекції. Йдеться про мутацію білка CCR5: він як маленькі дверцята, через які вірус проникає в наші білі кров'яні клітини.

Тож завдяки цій процедурі чоловік досяг ремісії і щодо ВІЛ, і щодо раку. Він став найстарішим пацієнтом з ВІЛ і раком крові, якому це вдалося.

Медичний центр вказує, що чоловік пройшов три різні терапії для досягнення ремісії, перш ніж йому провели трансплантацію. За схваленням медиків він припинив антиретровірусну терапію, яку ВІЛ-пацієнти проходять усе життя, в березні 2021 року і відтоді перебував під пильним наглядом на випадок можливого рецидиву.

Сам пацієнт розповів, що вже й не сподівався дожити до дня, коли не матиме ВІЛ. За його словами, дізнавшись, що вірусу в нього більше немає, він відчув «величезну вдячність» до медиків.

Як люди раніше повністю одужували від ВІЛ/СНІД?

Раніше повідомлялося лише про три підтверджені випадки, коли люди одужали від СНІД — синдрому набутого імунного дефіциту, який спричиняється ВІЛ. Першими двома є «лондонський» та «берлінський» пацієнти. Процедура їхнього лікування передбачала трансплантацію кісткового мозку.

У березні 2020 року «лондонський» пацієнт дав інтерв'ю The New York Times, де розкрив свою особу та заявив, що хоче «бути послом надії» для інших ВІЛ-позитивних.

У липні 2020 року міжнародна група вчених також повідомила про повне одужання чоловіка від СНІД. Та унікальність цього випадку в тому, що для лікування чоловікові не пересаджували кістковий мозок, а використовували експериментальні антиретровірусні препарати. А втім, згодом тести «бразильського» пацієнта почали вказувати на ймовірну слабшу реакцію імунної системи.

А в лютому 2022 року науковці повідомили про жінку, яка третьою у світі вилікувалася після пересадки стовбурових клітин, для яких використовували клітини пуповинної крові. Попри такі результати ця процедура залишається недоступною для багатьох пацієнтів з ВІЛ/СНІД, оскільки є дуже складною, а донори з генетичною мутацією, що блокує ВІЛ, — дуже рідкісними.