Окружний суд Гааги вже 9 березня розпочне слухання у справі про збиття «Боїнга» рейсу MH17 на Донбасі. Перед цим у суді розповіли подробиці про майбутнє засідання.

З журналістами спілкувалась Марайє Кнайф, суддя Окружного суду Гааги по роботі з пресою, передає кореспондентка hromadske з місця події.

За словами Кнайф, у понеділок буде лише попереднє слухання, на якому судді будуть з‘ясовувати у прокурора статус розслідування. Сам прокурор має повідомити, чи потрібні ще слідчі дії, а також — чи буде обвинувачення висувати нові підозри.

Також заслухають родичів загиблих й визначать, чи будуть вони вимагати компенсацію.

Обвинувачення слідство висуває за двома епізодами — убивство усіх 298 людей на борту літака та відповідальність за збиття літака MH17.

Відповідаючи на запитання, чи звертатимуться Нідерланди з допомогою у справі до Росії, Кнайф відповіла, що про це зарано говорити, хоча це є нормальною практикою, коли одна країна звертається до іншої.

Суддя також наголосила, що матеріали, які надійшли до суду, не є остаточними.

«Як обвинувачення, так і захист можуть отримувати нові докази та долучати їх до матеріалів справи. Тож на прохання кожної з цих сторін можуть бути вжиті додаткові заходи в межах розслідування. Коли цих дій буде вжито, матеріали справи буде фіналізовано, і почнеться розгляд справи по суті», — пояснила вона.

Зазначимо, що засідання суду буде відкритим, трансляція буде на офіційному сайті суду.

Керувати судовою справою призначили трьох суддів, ще двоє — у резерві. Головувати на суді буде Гендрік Стенгейс.

У Нідерландах спеціально внесли зміни в законодавство, щоб можна було частину слухань провести англійською мовою.

Раніше повідомлялось, що до роботи міжнародної слідчої групи, яка займається розслідуванням катастрофи рейсу МН17, залучили чотирьох українських прокурорів.

Нагадаємо, у червні 2019 року Міжнародна слідча група назвала імена чотирьох підозрюваних у катастрофі рейсу МН17. Це троє росіян та громадянин України:

  • Ігор Гіркін-Стрєлков, тодішній «міністр оборони «ДНР»;
  • Сергій «Хмурий» Дубінський, підлеглий Стрєлкова, генерал-майор російської армії, який очолював так звану військову розвідку бойовиків;
  • Олег Пулатов (позивні «Гюрза» та «Халіф»), підлеглий Дубінського, керував 2-им відділом «ГРУ ДНР».
  • Громадянин України Леонід Харченко (позивний «Крот»), який керував одним із підрозділів «ГРУ ДНР» та разом із Пулатовим супроводжував «Бук» до Сніжного.

Їх усіх оголосили у міжнародний розшук. Судовий процес над ними має розпочатися 9 березня 2020 року в Нідерландах.

Також у червні 2019-го українські спецслужби вивезли з непідконтрольної частини Донеччини зенітника «ДНР» Володимира Цемаха, який на одному з відео каже, що «ховав Бук». Однак у вересні влада України передала його Росії у межах обміну полонених. Також у вересні слідство змінило статус Цемаха зі свідка на підозрюваного.

Нідерланди офіційно надсилали Росії запити щодо екстрадиції Цемаха, але Москва відмовила у цьому, й Цемах повернувся на непідконтрольну частину Донеччини.

Boeing 777 авіакомпанії Malaysia Airlines, який виконував рейс Амстердам — Куала-Лумпур, був збитий на Донбасі неподалік Сніжного Донецької області 17 липня 2014 року. На борту літака перебували 298 пасажирів та членів екіпажу, усі вони загинули.

Офіційне слідство підтвердило, що ракета «Бук», яка збила літак MH17 неподалік Сніжного Донецької області, була привезена на окуповану територію Донбасу з Росії й належала 53-й зенітно-ракетній бригаді Збройних сил Росії, яка розташована у Курській області.

Влада РФ заперечує причетність своїх структур до трагедії, заявляючи, що літак збили українські військові з села Зарощенське.

Поділитись: