У Європарламенті пригрозили скасувати безвіз, якщо Україна не боротиметься з корупцією. Але лише олігархам і політикам

Троє депутатів Європейського парламенту пригрозили українським політикам і депутатам скасуванням безвізу, якщо в Україні згортатимуться антикорупційні реформи.

Про це йдеться в листі депутатки Європарламенту Віоли фон Крамон. Лист також підписали депутати Майкл Гелер та Раса Юкнявічене.

Трохи контексту: лист призначений очільнику фракції «Слуга Народу» Давиду Арахамії. Він нещодавно назвав «чутками» те, що Україну можуть позбавити безвізу з ЄС і траншу від МВФ через нові призначення до конкурсної комісії з обраня нового очільника Спеціалізованої антикорупційної прокуратури.

У листі депутати вказують, що в перші дні новий уряд вселяв надію в боротьбі з корупцією.

«Сам президент передбачив "Україну своєї мрії", де "вчителі отримують реальну зарплату, а корумповані чиновники — реальні тюремні строки". Через 17 місяців ми не можемо не побачити, що мрія дає тріщини, і багато з цих тріщин — саме у вашій партії, пане Арахамія», — йдеться в листі.

Депутати вказують, що деякі члени «Слуги Народу» поширюють кремлівську пропаганду, інформаційно атакують антикорупційні структури та публічно підтверджують свої зв’язки з олігархами і прагнуть відмовитися від співпраці з ЄС.

Крім того, Арахамію попереджають, що падіння України в рейтингу сприйняття корупції, згортання реформ, проблеми у призначенні очільника САП — загрожує втратою макрофінансової допомоги ЄС у розмірі 1,2 млрд євро. Адже Україна зобов'язалася підтримувати «ефективну та незалежну» діяльність антикорупційних органів.

Депутати запевнили, що скасування безвізу не стосуватиметься всіх громадян України, проте ЄС може відмовити в цьому праві окремим олігархам і політикам, які «зловживають цим правом заради своєї приватної незаконної діяльності».

Що не так із САП?

21 серпня очільник Спеціалізованої антикорупційної прокуратури Назар Холодницький пішов у відставку. Він не вказував причини такого рішення. Проте зазначив, що час його роботи в Україні змінилися чотири генеральні прокурори і кожен із них «хотів створити режим підзвітності САП», але установа на це не погоджувалася.

17 вересня Верховна Рада з третьої спроби затвердила склад комісії, яка обиратиме нового очільника САП. До цього в ЄС закликали не підтримувати цей склад, бо в ньому — недосвідчені кандидати із сумнівною доброчесністю. Депутати на це не зважили.

Після ухвалення цього рішення в Євросоюзі та США заявили, що від результатів роботи комісії залежатиме подальша підтримка України. Річ у тім, що одна з головних умов підтримки України Заходом, зокрема безвізу з ЄС, — незалежність антикорупційних органів.