«Усім, хто каже, що “монобільшість — все”, що її не існує, я раджу уважно дивитись на табло». 

Це — з виступу Зеленського на презентації кандидатів у мери від «Слуги Народу».

Не минуло й трьох тижнів з моменту цієї заяви, а табло Верховної Ради вже видає цікаві результати «монобільшості».

239 «за» висвітив монітор, коли Рада голосувала за своїх представників у конкурсній комісії, що визначатиме керівника спеціалізованої антикорупційної прокуратури.

В останньому скликанні Верховної Ради радянської доби також була «група 239». Називалася вона «За Радянську суверенну Україну».

Нову «групу 239» можна назвати «коаліцією Зе життя». Її основу складають депутати з партії Зеленського та медведчуківці із «За життя».

Фракція «Слуга Народу» дала лише 172 голоси «за». Зеленському варто уважно подивитися на цю цифру, щоб наступного разу не казати дурниць про існування «монобільшості». 75 «слуг» (третина фракції!) з різних причин не підтримали документ.

Головна причина, чому депутати Зе-фракції не голосували зеленою кнопкою — це рішення парламенту підриває партнерство України з Європою та США. Напередодні про це прямо заявляли на Заході. Один з основних пунктів домовленостей із західними партнерами — незалежні антикорупційні органи.

Натомість на Банковій інший підхід — мати 100 відсотків «своїх» на чолі правоохоронних органів. А краще — на всі 300 відсотків.

От тільки такий підхід вже не знаходить підтримки «монобільшості». Для десятків нардепів-«слуг» загроза для України втратити підтримку західних партнерів переважає необхідність догодити Офісу президента. Тому Банковій доводиться йти в Раді на союз із групами Коломойського та Авакова, а також Медведчука.

Спільний інтерес — підірвати незалежність антикорупційних органів.

Проте є ще один момент — найважливіший, який рухає у цій справі медведчуківців. Я вже писав про це в матеріалі про рішення Конституційного суду щодо неконституційності призначення директора НАБУ Артема Ситника.

Інтерес медведчуківців у тому, щоб розірвати стосунки України із західними партнерами. Антикорупційна реформа — найважливіша для ЄС і США. Атака на незалежність антикорупційних органів формально порушує домовленості, що може призвести до серйозних наслідків у співпраці Києва з Вашингтоном і Брюсселем. Це якщо не повний розрив, то послаблення співпраці. Послаблення України під час війни з Росією.

Інтерес погіршення стосунків Зеленського з США має і Коломойський — через розслідування проти нього у Штатах.

І тут варто звернути увагу на одну деталь.

Це вже не перше голосування за призначення парламентом своєї квоти до конкурсної комісії САП.

Попереднє — 3 вересня — було провальним: лише 221 голос «за».

Що змінилося з того часу? У список претендентів до конкурсної комісії САП внесли дві заміни. Замість Ганни Власової з групи «Довіра» та Віталія Куца зі «Слуги Народу» в число претендентів включили Олену Бусол та Катерину Коваль із групи «За майбутнє».

Остання — це група Коломойського, яку називають «За Майбах». Щось мені підказує, що цей маленький штришок до загальної картини голосування «групи 239» особливо оцінять американці…

Голосування за парламентську квоту в конкурсній комісії САП
Фото:

Антон Шишенок

Ну і ще одне питання. Чи можна казати про сталу коаліцію «Зе життя»?

Радше ні.

З тих 172 «слуг», які голосували разом із медведчуківцями, переважна більшість ноунеймів. І вони натиснули кнопку «за» через партійну дисципліну.

Тут варто порівняти з іще одним знаковим голосуванням цього тижня — за постанову по Білорусі. Її медведчуківці не підтримували.

У фракції «Слуга Народу» є 40 депутатів, які голосували «за» комісію САП і не підтримали постанову по Білорусі (були проти, утрималися або не голосували).

Ще 26 нардепів голосували «за» комісію САП, але були відсутні, коли голосувалася постанова по Білорусі.

Отже, можемо говорити, що у «Слузі Народу» є лише 40-70 нардепів, у яких можуть збігатися інтереси з медведчуківцями та депутатами Коломойського. Для сталої коаліції «Зе життя» потрібно щонайменше 140: ОПЗЖ має 44 депутатські мандати, групи «За майбутнє» та «Довіра» — разом 44, до заповітної цифри — 226 — їм потрібно ще 138.

Підсумовуючи.

Умовна коаліція «Зе життя» підриває співпрацю України з європейцями та американцями.

Нині у «Слузі Народу» майже третина фракції виступає проти цього. Ще майже третина фракції «слуг» ідеологічно близька до умовної коаліції «Зе життя». Інші — такі собі «флюгери».

Ця картина говорить про те, що питання створення коаліції «Зе життя», яке лобіюють певні сили всередині країни, розколе фракцію Зеленського. Тож поки бачитимемо такі ситуативні голосування неформалізованої групи «Зе життя». І будемо чути подальші запевнення про існування монобільшості.

Поділитись: