Учені створили штучні еритроцити — і вони можуть бути навіть кращими за природні

Американським ученим вдалося створити штучні аналоги еритроцитів — червоних кров’яних тілець. Вони не лише володіють властивостями «природних» еритроцитів, але й можуть «оснащуватися» необхідними для організму біохімічними компонентами.

Про це йдеться в публікації в науковому виданні ACS Nano.

Ученим вдалося створити аналог еритроцита, який має відповідний розмір, форму й властивості для руху крізь кровоносні судини людського організму й перенесення необхідної кількості кисню. Крім того, він тривалий час не зношується.

Створений штучний еритроцит був за допомогою силікагелю — це зерниста, склоподібна й пориста форма діоксиду кремнію. Його шар нанесли на еритроцити, які після того вкрили різними полімерами. Після того, як силікагель і тіла еритроцитів прибрали, лишилися полімерні мембрани, які вкрили спеціальним шаром, створеним з еритроцитів.

Так і утворили аналоги червоних кров’яних тілець — оболонки з полімерів, які можуть переносити необхідні біохімічні речовини кровоносною системою і при цьому бути сумісними зі звичайними еритроцитами.

Лабораторні випробування на мишах показали, що протягом чотирьох тижнів штучні еритроцити в них прижилися й не викликали відторгнення. Утім досі лишається проблема: як такі клітини можна створювати в більших масштабах.