Під час саміту Україна-ЄС Угорщина не наполягала на питанні щодо законів про освіту та мову. Про це Громадському повідомив журналіст Радіо Свобода Рікард Йозвяк. 

«Вони щоразу порушують цю тему на усіх зустрічах, а зараз дають шанс Зеленському покращити цю ситуацію. Тож цього питання немає в декларації, і в певному сенсі, це перемога для України, невеликий прорив для Зеленського після кількох тижнів дипломатичного аутсайдерства», – сказав Йозвяк. 

У минулорічній заяві критикувався закон про освіту. На думку Будапешта, він обмежував право угорських етнічних меншин навчатися рідною мовою. Київ стверджував, що він має на меті створити можливості, аби всі громадяни говорили державною мовою. 

Саме цей закон був причиною блокувань засідань комісії Україна-НАТО на найвищому рівні. 

Закон визначає, що мовою освітнього процесу в навчальних закладах є державна мова, але відповідно до освітньої програми, можуть викладатися одна або кілька дисциплін двома і більше мовами: державною, англійською, та іншими офіційними мовами Європейського Союзу. Особам, які належать до національних меншин, гарантується право на навчання рідною мовою одночасно з українською в окремих класах (групах) комунальних закладів дошкільної та початкової освіти.

Нагадаємо, угорський президент назвав «обнадійливими» перші переговори з Володимиром Зеленським. Під час перемовин, Адер запропонував створити Зеленському спільну комісію для обговорення «спірних питань у спокійній атмосфері» (може йтися про український закон про освіту, закон про функціювання української мови як державної, подвійне громадянство). На думку Адера, нині в Україні права угорської меншини більш обмежені, ніж за Радянського Союзу. А закарпатські угорці просять «не більше ніж дотримуватися закріплених у Конституції та взятих на себе у міжнародних угодах зобов’язань». 

8 липня у Києві розпочався 21-й саміт Україна – Європейський Союз. У рамках заходу президент Володимир Зеленський, президент Європейської ради Дональд Туск і президент Європейської комісії Жан-Клод Юнкер проведуть зустріч, заплановане підписання двосторонніх документів між Україною та Євросоюзом.

Поділитись: