«Для вас перший, для нас останній», — звернувся до президента України Зеленського президент Європейської комісії Жан-Клод Юнкер щодо саміту Україна-ЄС, що пройшов в Києві 8 липня. 

Для України це 21-а щорічна зустріч, на якій підбивають підсумки року співпраці з Євросоюзом. Оскільки Європейський парламент переобрали в травні 2019-го, ключові європейські політики допрацьовують свій термін до листопада. І завершують відносини з Україною на позитивній ноті, даючи чимало авансів новообраному президенту України. 

Європейські чиновники наголосили на успіхах попередніх років, а саме: два роки безвізового режиму, реформи децентралізації, публічної адміністрації, медицини. 

А ще сказали, що сподіваються на успішну роботу Антикорупційного суду, запуск якого Зеленський пообіцяв на вересень.

Зрештою за результатами зустрічі підписали 5 угод:

  • «Програму технічного співробітництва на 2019 рік»; 
  • «Антикорупційну ініціативу — друга фаза»; 
  • угоди про «Підтримку громадянського суспільства та культури»; 
  • «U-Lead з Європою: програма для України з розширення прав і можливостей на місцевому рівні, підзвітності та розвитку — друга фаза»;
  • та внесли зміни в Угоду про «Підтримку Європейським Союзом сходу України».

Найбільше ж на саміті говорили про Донбас і Азов. Напередодні голова Європейської Ради Дональд Туск разом із Зеленським полетіли до Станиці Луганської, щоб побачити, як відбулося розведення військ, і подивитися на міст, що сполучає окуповану й підконтрольні території. Це єдиний контрольно-пропускний пункт в Луганській області, де до того ж немає автомобільного сполучення. Зеленський запропонував спростити виплату пенсій і соціальних виплат жителям окупованої частини Донбасу, а також спростити порядок провезення товарів із підконтрольної території до так званих «ДНР» і «ЛНР».

Тоді як ЄС запевнив, що готовий фінансувати відбудову Донбасу, коли Мінські угоди будуть підписані. Виділяться і додаткові кошти для Азовського регіону — 10 мільйонів євро для розробки технічної документації, аби відновити інфраструктуру, як от дорогу до Маріуполя. Цей пункт бодай якась відповідь Брюсселя на російську блокаду Азовського моря і захоплення 24 українських моряків.  

Вимога до Росії звільнити військовополонених увійшла до фінальної резолюції саміту і залишається вимогою. Дональд Туск зазначив, що санкції проти Росії були продовжені в червні 2019-го, тож годі чекати на щось нове.   

Хай і символічно Європейський союз таки вказав на відповідальність Росії за утримування політв’язнів, переслідування кримських татар і катастрофу малазійського боїнга МН17, в результаті якого 5 років тому на Донбасі загинуло 298 людей.

Що ще ми маємо знати про 21-ий саміт Україна-ЄС? Коли можуть відновити міст у Станиці Луганській? Кого з політиків пустили на зустрічі? Що з важливого увійшло до фінальної резолюції? І що вважати перемогою? Більше — в репортажі Громадського.

Поділитись: