Життя

Угорщина вирішила запровадити безкоштовні курси української на Закарпатті

«Європейська правда»
Життя/Угорщина вирішила запровадити безкоштовні курси української на Закарпатті
Зберегти
Вигляд
Влада Угорщини вирішила розпочати інвестувати кошти у підвищення рівня володіння українською мовою для етнічних угорців, які мешкають на Закарпатті. Про це повідомив представник угорського уряду, уповноважений міністра щодо співпраці прикордонних регіонів Угорщини та України Іштван Грежа, передає «Європейська правда».

Грежа розповів, що навчання на курсах української буде безкоштовним, а проект має на меті зняти напругу у відносинах України та Угорщини. Раніше на Закарпатті почали працювати курси угорської для всіх бажаючих, які також є безкоштовними.

«З огляду на ситуацію, яка склалася у відносинах наших країн, я запропонував організувати курси української мови для закарпатських угорців паралельно з курсами угорської мови для закарпатців. За перші 48 годин, як було оголошено набір на курси української мови, на них записалося понад 300 угорців Закарпаття», — сказав представник Угорщини.

«Ці курси — це жест. Якщо український уряд думає, що закарпатські угорці не знають української мови, тоді давайте створимо умови, аби люди вивчили цю мову», — наголосив Іштван Грежа.

Саме навчання має стартувати на початку 2019 року.

«Запис на курси розпочався минулого тижня. Самі курси стартують вже з січня. Кількість місць на курси української для угорців Закарпаття — необмежена. Скільки буде бажаючих, стільки ми забезпечимо навчання»", - пообіцяв урядовий уповноважений.

Курси діятимуть на базі Закарпатського угорського Інституту імені Ференца Ракоці ІІ, що також фінансується угорською стороною, за навчальними методиками даного інституту.

Проект втілює благодійний фонд Genius, який працює на базі інституту. Курси викладатимуть у Береговому.

Раніше повідомлялось, що Будапешт виділив 140 мільйонів грн для угорських освітян на Закарпатті.

Загострення стосунків між Україною та Угорщиною розпочалося після прийняття Верховною Радою нового закону про освіту.

28 вересня 2017-го року в Україні набув чинності закон «Про освіту». Закон визначає, що мовою освітнього процесу в навчальних закладах є державна мова, але відповідно до освітньої програми можуть викладатися одна або кілька дисциплін на двох і більше мовах. 

Низка країн, зокрема Угорщина, розкритикували закон через те, що він нібито обмежує права національних меншин.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Мовний закон: чому обурені Будапешт, Бухарест та Варшава?

Угорщина заявляла, що не змінить позицію щодо українського закону про освіту без юридичних гарантій.

У лютому Будапешт заблокував  друге міністерське засідання НАТО. Угорська влада пояснила, що таким чином вона тисне на Україну, вимагаючи перегляду мовної норму закону про освіту.

Пізніше Будапешт пом’якшив вимоги до України щодо закону про освіту.

На початку серпня, угорський уряд вирішив створити посаду міністра, відповідального за розвиток Закарпатської області та програми розвитку дитячих садків Карпатського басейну.

МЗС вручило угорському дипломату Ласло Папу ноту з вимогою надати офіційні роз’яснення щодо рішення уряду, адже до сфери уповноваженого міністра зарахували частину суверенних території України.

15 жовтня глава українського МЗС Павло Клімкін заявив, що угорська сторона змінить назву посади «уповноваженого міністра по Закарпаттю» уже найближчими днями.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ Угорський тиск: чи варто хвилюватися Україні

Пізніше у вересні, ЗМІ опублікували відео, на якому нібито у консульстві Угорщини в Береговому Закарпатської області українцям видають угорські паспорти та просять їх приховувати факт угорського громадянства від української влади.

Прокуратура порушила кримінальну справу через видачу українцям угорських паспортів на Закарпатті та розслідує її за статтею про державну зраду.

4 жовтня Україна оголосила консула Угорщини в Береговому персоною нон-грата — він покинув територію України.

Угорщина у відповідь вирішила вислати представника українського посольства в Будапешті.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Як угорські паспорти підривають відносини Києва з Будапештом

Пов`язані новини