ENRU

Ухвала суду про доступ до даних журналістки Седлецької не підлягає оскарженню — медіа-юристка

Ухвала суду про доступ до даних журналістки та головної редакторки програми «Схеми» Наталії Седлецької не підлягає оскарженню.

Про це в ефірі Громадського розповіла медіа-юристка громадської організації «Інститут розвитку регіональної преси» Людмила Панкратова.

«Законодавство України чітко передбачає захист права журналіста на захист своїх джерел інформації і це право визначене і в специфічному законодавстві (тобто у законі про телебачення та радіомовлення і законі про інформацію), так само і в Процесуальному кодексі. Але, як виявилось, є така можливість, коли слідчий звертається до суду і просить надати доступ до телефонних переговорів журналіста за такий великий проміжок часу. Біда в тому, що ця ухвала не підлягає оскарженню в апеляційному порядку, і це позбавляє журналіста можливості використати якийсь правовий механізм захисту від того, що було постановлено судом», — розповіла Панкратова.

«Також я вбачаю проблему в тому, що журналістка не знала про те, що слідчий подає таке клопотання до суду і відповідно вона не могла в суді сказати або сама, або через адвокатів, що тут може бути порушена таємниця джерел»​, — додала медіа-юристка.

За її словами, суд не використав всього масиву нормативних документів України і не використав європейську практику, тобто міжнародні стандарти, які говорять про те, що джерела журналіста мають бути захищені.

Нагадаємо, 4 вересня стало відомо, що суд надав Генпрокуратурі доступ до інформації з телефону головредки «Схем» Седлецької за 17 місяців. Редакція «Радіо Свобода» висловила обурення через це рішення суду. 

У ГПУ заперечили прослуховування Седлецької та заявили, що жодним чином не втручатимуться у професійну діяльність та особисте життя журналістки, до телефону якої суд надав доступ правоохоронцям.

Водночас Наталя Седлецька у коментарі Громадському повідомила, що дані, доступ до яких надав суд, включатиме зміст SMS-повідомлень.

«Він каже «не включатиме змісту розмов» — добре, але включатиме зміст SMS. Він каже, що немає втручання у професійну діяльність і особисте життя — але насправді у них на руках тепер карта моїх пересувань і місцеперебування протягом 17 місяців», — наголосила журналістка.

5 вересня Луценко запросив журналістку Седлецьку на закриту зустріч після того, як суд дозволив слідчим отримати доступ до інформації з її телефону.

Генпрокурор відмовився від прямого ефіру на «Радіо Свобода», куди його запрошували публічно відповісти на питання про надання слідчим доступу до телефону журналістки.

У ГПУ заявили, що журналістка Седлецька не єдина, до чиїх даних надали доступ.

Також журналістка журналу «Новое время» Христина Бердинських заявила, що суд ухвалив рішення про надання доступу Генпрокуратурі до інформації з її телефону, аналогічне рішенню, ухваленому стосовно головної редакторки програми «Схеми» Наталії Седлецької.

Журналісти закликали ГПУ не реалізовувати ухвалу щодо доступу до телефону головної редакторки «Схем» Седлецької.