Ухвала суду про доступ до даних журналістки та та головної редакторки програми «Схеми» Наталії Седлецької не підлягає оскарженню.

Ухвала суду про доступ до даних журналістки та головної редакторки програми «Схеми» Наталії Седлецької не підлягає оскарженню.

Про це в ефірі Громадського розповіла медіа-юристка громадської організації «Інститут розвитку регіональної преси» Людмила Панкратова.

«Законодавство України чітко передбачає захист права журналіста на захист своїх джерел інформації і це право визначене і в специфічному законодавстві (тобто у законі про телебачення та радіомовлення і законі про інформацію), так само і в Процесуальному кодексі. Але, як виявилось, є така можливість, коли слідчий звертається до суду і просить надати доступ до телефонних переговорів журналіста за такий великий проміжок часу. Біда в тому, що ця ухвала не підлягає оскарженню в апеляційному порядку, і це позбавляє журналіста можливості використати якийсь правовий механізм захисту від того, що було постановлено судом», — розповіла Панкратова.

«Також я вбачаю проблему в тому, що журналістка не знала про те, що слідчий подає таке клопотання до суду і відповідно вона не могла в суді сказати або сама, або через адвокатів, що тут може бути порушена таємниця джерел»​, — додала медіа-юристка.

За її словами, суд не використав всього масиву нормативних документів України і не використав європейську практику, тобто міжнародні стандарти, які говорять про те, що джерела журналіста мають бути захищені.

Нагадаємо, 4 вересня стало відомо, що суд надав Генпрокуратурі доступ до інформації з телефону головредки «Схем» Седлецької за 17 місяців. Редакція «Радіо Свобода» висловила обурення через це рішення суду. 

У ГПУ заперечили прослуховування Седлецької та заявили, що жодним чином не втручатимуться у професійну діяльність та особисте життя журналістки, до телефону якої суд надав доступ правоохоронцям.

Водночас Наталя Седлецька у коментарі Громадському повідомила, що дані, доступ до яких надав суд, включатиме зміст SMS-повідомлень.

«Він каже «не включатиме змісту розмов» — добре, але включатиме зміст SMS. Він каже, що немає втручання у професійну діяльність і особисте життя — але насправді у них на руках тепер карта моїх пересувань і місцеперебування протягом 17 місяців», — наголосила журналістка.

5 вересня Луценко запросив журналістку Седлецьку на закриту зустріч після того, як суд дозволив слідчим отримати доступ до інформації з її телефону.

Генпрокурор відмовився від прямого ефіру на «Радіо Свобода», куди його запрошували публічно відповісти на питання про надання слідчим доступу до телефону журналістки.

У ГПУ заявили, що журналістка Седлецька не єдина, до чиїх даних надали доступ.

Також журналістка журналу «Новое время» Христина Бердинських заявила, що суд ухвалив рішення про надання доступу Генпрокуратурі до інформації з її телефону, аналогічне рішенню, ухваленому стосовно головної редакторки програми «Схеми» Наталії Седлецької.

Журналісти закликали ГПУ не реалізовувати ухвалу щодо доступу до телефону головної редакторки «Схем» Седлецької.

Поділитись: