Україна є найбільшим експортером нелегальної деревини до Євросоюзу. Більше того, Україна експортує нелегальну деревину, зокрема, для постачальників IKEA.

Україна є найбільшим експортером нелегальної деревини до Євросоюзу. Більше того, Україна експортує нелегальну деревину, зокрема, для постачальників IKEA. 

Про це йдеться в доповіді британської неурядової організації Earthsight, яка займається вивченням проблем незаконної вирубки лісів у світі.

У доповіді зазначається, що за обсягами постачання нелегальної деревини до країн ЄС, Україна обійшла країни Латинської Америки, Африки та Південно-Східної Азії разом узяті. 

«Більшість європейських споживачів куплять їх продукцію. Деревина румунської фабрики Schweighofer була причетна до виробів, що продаються в Ikea. Egger, Swiss-Krono і Kronospan також є постачальниками Ikea і поставляють більшу частину пиломатеріалів, дерев’яних плит і підлог, що продаються мережами DIY Wickes і Homebase в Великобританії, Hagebau, Obi і Hornbach в Центральній Європі і французькими мережами Leroy Merlin і Castorama. International Paper випускає папір для друку для HP, Canon і Xerox, що продається в супермаркетах по всій Європі. Earthsight виявила, що папір Canon, вироблений на його польському заводі, продають у філіях провідної канцелярської мережі Staples в Німеччині. Вироби, виготовлені з волокна Lenzing, продаються в більшості мережевих магазинів одягу, розташованих на центральних вулицях міст, включаючи H&M», — ідеться у доповіді.

За даними організації, за останні чотири роки експорт деревини з України до ЄС зріс на 75%, наразі на країни співдружності припадає 70% українського експорту. У 2017 році він перевищив мільярд євро.

Як зазначається в доповіді Earthsight, близько 60% вирубок в Україні порушують місцеве законодавство. Здебільшого йдеться про нелегальні вирубки під видом санітарних робіт.

Крім того, часто вирубування лісів проходить не тільки з порушенням мораторію, що діє в Україні, а й в обхід регламентів та сертифікацій ЄС.

З 2013 року в Євросоюзі діє регламент, який забороняє імпорт деревини, незаконно отриманої у країні походження, але він не зміг зупинити імпорт нелегальної продукції.

Як повідомлялося, з початку запровадження мораторію на експорт лісу-кругляку обсяги вирубок не зменшилися, в той же час збільшилась кількість випадків контрабанди та незаконного вивезення деревини з України.

Раніше журналісти повідомляли, що Євросоюз може почати арбітражний та судовий процес проти України з метою скасування мораторію на експорт лісу-кругляка. Відповідне застереження надіслала єврокомісарка з питань торгівлі Сесілія Мальмстрьом.

Мораторій на експорт лісу-кругляку діє в Україні з 2015 року. Свого часу через відмову його скасування Єврокомісія відмовилася надавати Україні транш на суму 600 млн євро.

Також повідомлялося, що ЄС оштрафував Польщу за незаконні рубки лісу на території Біловезької пущі.

Поділитись: