Україна ввійшла до п'ятірки найбільш нещасливих країн світу. За рік «індекс щастя» впав більш ніж удвічі ㅡ опитування

Україна посіла п'яте місце серед країн з найменшим «індексом щастя». У 2020 році він становив 14% ㅡ це більш ніж удвічі нижчий показник, ніж був у 2019 році.

Про це свідчать результати опитування Gallup International, яке провели в Україні фонд «Демократичні ініціативи» та Київський міжнародний інститут соціології (КМІС).

За результатами опитування 49% українців заявили, що вважають себе щасливими, 14% вважають себе ані щасливими, ані нещасливими, а ще 35% відповіли, що є нещасливими. Усього в опитуванні в Україні взяли участь 1 004 респонденти.

Водночас 37% українців вважають, що 2021 рік буде кращим, ніж попередній, а 51% вважають, що наступний рік буде роком економічних труднощів.

Загальний «індекс щастя» українців у 2020 році становив 14%. У 2019-му цей показник був майже вдвічі вищим і становив 33%, а у 2018 був на рівні всього 8%. Загалом цей індекс в Україні дещо нижчий, ніж у світі (нижчий, ніж так званий світовий індекс щастя).

Показники «індексу щастя» в Україні у 2019 та 2020 рокахКМІС

А як в інших країнах?

Окрім України до держав з найменшими показниками «індексу щастя» потрапили Північна Македонія (-3%), Гана (0%), Гонконг (7%) та Вірменія (12%). Варто зазначити, що цей показник може коливатися від 100% (коли всі у країні вважають себе щасливими) до -100% (коли всі респонденти відповідають, що почуваються нещасливими).

Водночас «найщасливішими країнами» світу у 2020 році стали Киргизстан (85%), Казахстан (78%), Еквадор (77%), Колумбія (77%) та Азербайджан (76%).

Показники «індексу щастя» країн за результатами опитування у 2020 роціКМІС

Автори дослідження зазначають, що цьогорічне опитування вкотре показало: ні ступінь економічного розвитку, ні регіон не впливають безпосередньо на сприйняття свого життя людьми щасливим чи нещасливим.

«Судячи з даних, можна стверджувати, що ні матеріальне становище, ні війна не впливають на відчуття щастя в тому чи іншому регіоні. Хоча, безумовно, такі впливи присутні, вони часто не стають визначальними. Усе ж таки почуття щастя — це внутрішнє відчуття кожної людини або бажання відчувати себе щасливою чи ні», ㅡ заявили у КМІС.

Водночас за результатами дослідження World Happiness Report 2020, яке презентував підрозділ ООН із пошуку рішень збалансованого розвитку, «найщасливішими країнами» світу стали країни з високим рівнем добробуту, зокрема низка скандинавських країн. Найменш щасливими країнами у звіті вказали Зімбабве, Південний Судан та Афганістан. Україна, зі свого боку, посіла 123 місце в рейтингу 153 країн і опинилася між Намібією та Ліберією.

Про дослідження

Усього під час дослідження у світі було опитано 38 709 людей. У кожній країні протягом жовтня-грудня 2020 року було проведено інтерв’ю з представницькою вибіркою приблизно з 1000 чоловіків та жінок — особисто, телефоном або через інтернет.

В Україні опитування провели на початку грудня 2020 року методом CATI (телефонні інтерв'ю з використанням комп'ютера, computer-assisted telephone interviews) на основі випадкової вибірки мобільних телефонних номерів. В опитуванні взяли участь 1 004 респонденти.

Вибірка репрезентативна для дорослого населення (віком від 18 років) України, до неї не включаються території, які тимчасово не контролюються владою України.

Статистична похибка вибірки (з імовірністю 0,95 і з урахуванням дизайн-ефекту 1,1) не перевищує 3,5%.