Україна вперше за 30 років отримала стратегію зовнішньої політики — Кулеба

Рада національної безпеки і оборони на засіданні 30 липня схвалила Стратегію зовнішньополітичної діяльності Україна. Такий документ з’явився у нашій державі вперше за роки незалежності.

Про це на брифінгу повідомив міністр закордонних справ Дмитро Кулеба за результатами виїзного засідання РНБО на Донеччині.

«Сьогодні відбулася історична подія — уперше за 30 років незалежності Україна отримала чітку, зрозумілу і змістовну Стратегію зовнішньополітичної діяльності», — переконує міністр.

Він каже, що документ чітко визначає мету зовнішньої політики, а саме: утвердження України у світі як сильної та авторитетної європейської країни. У стратегії прописали шість пріоритетних напрямків:

  • забезпечення суверенітету і територіальної цілісності України;
  • протидія агресивній політиці Російської Федерації;
  • курс на членство у ЄС та НАТО;
  • просування українського експорту і залучення інвестицій;
  • захист прав та інтересів громадян України за кордоном;
  • просування позитивного іміджу України у світі.

Загалом документ містить понад 250 пунктів, каже Кулеба. Їх можна розділити на основні теми: Україна — активний учасник міжнародної політики; Україна формує безпекову архітектуру для себе, регіону та світу; Україна — країна економічних можливостей.

Курс на Китай?

19 липня спікер української делегації у Тристоронній контактній групі Олексій Арестович заявив, що Україна переорієнтує свої інтереси на схід, якщо в ЄС та США продовжать «практику здачі українських інтересів». Водночас у МЗС України наголосили, що таких планів держава не має.

Останнім часом відбулася низка епізодів, які можуть вказувати на зближення України та Китаю. Раніше директор Європейської програми Міжнародного фонду «Відродження» Дмитро Шульга звернув увагу, що в проєкті Стратегії зовнішньополітичної діяльності України на 2021-2024 роки наголошується на розвитку стратегічного партнерства з Китаєм.

Вступ у НАТО та ЄС

14 червня за результатами саміту НАТО країни-члени Альянсу у своїй спільній декларації затвердили, що План дій щодо членства є «неодмінною частиною» процесу набуття Україною членства в Північноатлантичному альянсі. Але умови, за яких Київ отримає ПДЧ, визначатимуться на індивідуальній основі.

Що стосується ЄС, то офіційно Європейський Союз не виключає можливості набуття Україною повноправного членства, однак головним критерієм для цього є проведення Києвом реформ.