Українцям з подвійним громадянством можуть заборонити купувати землю

Українцям, які мають подвійне громадянство, планують заборонити купувати землю. Аби вирішити цю проблему, можуть ввести кримінальну відповідальність.

Про це заявив голова комітету Верховної Ради з питань аграрної політики Микола Сольський, передає «РБК-Україна».

«Є багато ідей щодо поправок. Але ми повинні пам’ятати, якщо у людини вже є український паспорт, вона все одно є громадянином України», — зазначив Сольський.

Він додав, що наразі в Україні відсутній дієвий механізм, який би дозволив перевіряти в людини наявність іншого громадянства.

Нагадаємо, депутати подали понад 2 тисячі правок до ухваленого у першому читанні законопроєкту про запровадження ринку земель сільськогосподарського призначення.

Зазначимо, що відповідно до останнього опитування КМІС, 59% українців не підтримують скасування мораторію на продаж землі. За запровадження ринку землі виступає 22% українців. Крім цього, 64% опитаних негативно оцінили ухвалення Радою законопроєкту про ринок сільськогосподарської землі у першому читанні.

Нагадаємо, президент Володимир Зеленський заявив, що винесе питання продажу сільськогосподарської землі іноземцям на всеукраїнський референдум.

Міністр економічного розвитку Тимофій Милованов заявляв, що ставка за кредитами на купівлю землі сільськогосподарського призначення в Україні після відкриття ринку землі буде в межах 3-5% річних. Міністр зазначив, що решту відсотків за кредитами держава компенсуватиме. Загалом на програми підтримки аграріїв у 2020 році передбачено близько 4 мільярдів гривень.

Що варто пам'ятати:

  • 13 листопада парламент попередньо підтримав закон про ринок землі. Згідно з законопроєктом, ринок землі пропонують відкрити з 1 жовтня 2020 року. У проєкті встановили правило, за яким до 1 січня 2024 року не допускається купівля землі юрособами, бенефіціарними власниками яких є іноземці та особи без громадянства.
  • Земельна реформа передбачає фінансову підтримку дрібних фермерів, водночас вона також має сприяти розвитку середніх і великих фермерів, повідомив заступник міністра розвитку економіки Тарас Висоцький.
  • Наявність заборони на продаж землі та відсутність ринку сільськогосподарських земель в Україні призводить до того, що економічне зростання недоотримує близько 1% від валового внутрішнього продукту щороку, зазначив головний економіст Європейського банку реконструкції та розвитку Сергій Гурієв.
  • Зазначимо, що через заборону на продаж сільськогосподарської землі в Україні (дію мораторію на продаж) єдиним способом передати землю іншій зацікавленій особі за винагороду є її здача в оренду. Договори на оренду землі зазвичай є довгостроковими та укладаються в середньому на 8-10 років. При цьому, вартість оренди земельних паїв є заниженою, а ринок — неконкурентним, адже, як правило, на оренду паїв претендує лише один орендар, який і диктує ціну.

Автор: Борис Ткачук