Для безперебійного проходження наступного опалювального сезону, незважаючи на загрози перекрити транзит газу Росією, Україні необхідно накопичити 20 мільярдів кубометрів газу у підземних сховищах, не що не вистачає 1 мільярда доларів.

Про це повідомив голова Нафтогазу Андрій Коболєв.

«Зараз Росія готується перервати транзит газу через Україну з 1 січня 2020 року, планує створити чергову газову кризу. Чи піде вона на це — значною мірою залежить від готовності України до такого сценарію. Ключове — вчасно та якісно здійснити анбандлінг та накопичити в підземних сховищах до зими 20 млрд кубометрів газу», — повідомив Коболєв.

Наразі у сховищах Нафтогазу перебуває 10 мільярдів кубометрів газу, тобто закачати потрібно ще 10 мільярдів кубометрів.

Вартість запасів газу, які необхідно направити до сховищ, складає близько 1 мільярда доларів. Кошти на це Нафтогаз шукає, у тому числі, на міжнародних ринках. Водночас компанія розглядає можливість стягнути з уряду 140 мільярдів гривень заборгованості за пільгове постачання газу населенню за зниженими цінами у 2015 році.

Раніше повідомлялось, що українські підземні сховища газу наразі заповнені на 10,5 мільярда кубометрів.

Також повідомлялось, що Нафтогаз почав переговори зі США про купівлю там скрапленого газу.

Нагадаємо, українська сторона на майбутніх переговорах запропонує Росії транспортувати по 60 млрд кубометрів газу щороку упродовж 10 років.

Зазначаємо, що наразі російський газ до Європи постачається через газотранспортну систему України в межах контракту, який завершується 31 грудня 2019 року. Нового контракту на транзит Україна та Росія досі не уклали. Послуги транзиту російського газу до ЄС щороку приносять Україні по 3 мільярди доларів.

Росія прагне відмовитися від послуг українського транзиту. Для цього там будують газопроводи в обхід України: «Північний потік-2» та «Турецький потік». Введення їх в експлуатацію дасть змогу російському Газпрому постачати ті ж обсяги газу до Європи, що й зараз, не використовуючи українські газопроводи.

Водночас наразі Газпром зіткнувся з труднощами щодо побудови «Північного потоку-2», тому майбутнє транзиту газу до ЄС невизначене. Для того, щоб укласти нову угоду про транзит проводяться тристоронні переговори, у яких беруть участь представники України, Росії та Єврокомісії.

21 січня на тристоронніх переговорах між Україною, Росією та ЄС щодо транзиту газу, російська сторона повідомила, що готова продовжити чинні контракти про транзит після 2019 року.

На тристоронніх перемовинах 21 січня в Брюсселі Україна отримала пропозицію щодо можливих об'ємів та термінів контракту на транзит газу після 2019 року й узяла два місяці на обговорення пропозиції.

Напередодні переговорів у Нафтогазі повідомили, що готові знизити суму позивних вимог проти Газпрому до Стокгольмського арбітражу з майже 12 мільярдів доларів до 2 мільярдів доларів у тому разі, якщо російська сторона погодиться укласти новий договір про транзит газу після 2019 року.

Поділитись: