Українські лікарні почали обліковувати антибіотики. Це дасть змогу побачити, скільки їх призначають ㅡ МОЗ
З 1 січня заклади охорони здоров'я в Україні, які надають стаціонарну медичну допомогу, почали вести облік загального споживання антимікробних препаратів (антибіотиків).
Про це повідомили в Міністерстві охорони здоров'я.
Всього на облік взяли 29 антимікробних препаратів. У МОЗ вказують, що це дасть змогу побачити, скільки антибіотиків (і яких саме) призначають лікарі пацієнтам в стаціонарних відділеннях.
Також облік лікарських засобів допоможе оцінити, чи було виправданим призначення таких препаратів, контролювати внутрішньолікарняні інфекції та зменшити термін перебування пацієнтів на стаціонарному лікуванні.
Нагадаємо, минулого року МОЗ також наголошувало, що антибіотики заборонено призначати для хворих із легким перебігом COVID-19.
А для призначення пацієнтам із перебігом захворюванням середньої тяжкості потрібно обґрунтувати клінічну підозру або підтвердити наявність бактеріальної інфекції.
Чому регулюють використання антибіотиків?
Антибіотики ㅡ це препарати, призначені, щоб убивати бактерії, які є причиною тієї чи іншої хвороби. Однак люди, які не розуміють різниці між препаратами та їхньою дією, часто намагаються лікувати за допомогою антибіотиків безліч хвороб — від нежитю до вірусних гепатитів. Водночас на віруси антибіотики не діють узагалі.
Неправильне використання антибіотиків може викликати антибіотикорезистентність. Тобто в людей, які зловживають ліками, серед добре відомих нам бактерій виникають штами (різновиди), нечутливі до антибіотиків, якими їх успішно лікували раніше. Іноді це означає, що на них не діють жодні з відомих антибіотиків.
У МОЗ зазначають, що, за даними Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ), резистентність є однією з 10 глобальних загроз здоров'ю населення, які стоять перед людством.
Скільки антимікробних препаратів споживають українці, точно невідомо. Проте в МОЗ послуговуються такою статистикою: у 2020 році загальний обсяг усіх продажів і закупівель антибіотиків перевищив 6,4 млрд грн. Це на 40% більше, ніж у 2018 році.
Окрім того, зросли й об’єми продажів цих препаратів в аптеках: із 3,26 млрд грн у 2018 році до 4,36 млрд грн у 2020-му.
А об'єм всіх продажів і закупівель антибіотиків «групи резерву» ㅡ препаратів «останньої надії», які використовують для лікування вкрай тяжких бактеріальних інфекцій, коли інші антибіотики не спрацювали, ㅡ зріс більш ніж утричі: зі 110,89 млн грн у 2018 році до 416,45 млн грн у 2020 році.
Як з цим боротися?
В Україні, окрім обліку, також планують запровадити продаж антибіотиків за електронними рецептами. Зараз триває поетапна підготовка, а з квітня 2022 року запланований старт відпуску та виписування електронних рецептів на зареєстровані в Україні антибіотики.
Для того, щоб придбати ліки, потрібно буде отримати рецепт від свого лікаря в електронній системі охорони здоров’я (ЕСОЗ). Також лікар надає пацієнту номер рецепта й інформацію про лікарський засіб. З цим номером пацієнт має звернутися до аптеки, яка під'єднана до ЕСОЗ.
- Поділитися: