24 українські моряки після 9 місяців незаконного ув'язнення повернулися додому. 12 вересня Олег Мельничук, Андрій Оприско, Андрій Артеменко, Денис Гриценко дали першу пресконференцію після звільнення. hromadske транслювало наживо і зібрало головні тези:

Що сказали звільнені з полону моряки на прес-конференції:

  • Усі 24 військових готові продовжувати службу.
  • Перехід через Керченську протоку був плановим. Ми знали куди йдемо і нас попередили, що, можливо, будуть провокації. Ми були готові.
  • Під час агресії з боку Росії саме командир походу, член екіпажу катера «Бердянськ» Денис Гриценко ухвалив рішення не відкривати вогонь у відповідь.
  • Денис Гриценко: Коли все почалося — лунав як голос Левітана: «Вы нарушили государственную границу Российской Федерации». Тоді я у відповідь казав, що ми такі-то кораблі, не маємо на меті агресії, зброю не застосовуємо».
  • Поранений моряк Артеменко: спочатку допомогу надав екіпаж, далі нас направили на один з катерів берегової охорони РФ, де теж надали допомогу. Потім — у лікарні в Керчі, але в повному обсязі її не надавали.
  • Спочатку ставлення було як не до людей, але після активного висвітлення у ЗМІ ситуація змінилася. 
  • В ув’язненні було сумно, перший час були панічні настрої. Але дуже підтримували листи. За 9,5 місяців ми один одного бачили або в автозаці, або на судах.

Нагадаємо, під час великого обміну, з російського полону повернулися також режисер Олег Сенцов, Олександр Кольченко, Володимир Балух та інші, чиї прізвища кілька років поспіль звучали майже на всіх міжнародних зустрічах як прізвища політв'язнів.

Російські військові відкрили вогонь по українських катерах та захопили 24-х членів екіпажу 25 листопада 2018 року біля Керченської протоки у Чорному морі. Українців утримували в російських тюрмах, не визнаючи військовополоненими, попри зобов’язання міжнародного трибуналу з морського права негайно відпустити військових. Дивіться історію полонених українських військових — у стрічці журналістки Громадського Вікторії Рощиної «Керченські бранці».

Поділитись: