Звільнені з полону українські моряки Денис Гриценко, Андрій Артеменко і Андрій Оприско під час пресконференції у Києві, 12 вересня 2019 року
Фото:

Ратинський В'ячеслав/УНІАН

12 вересня відбулася перша пресконференція звільнених з полону РФ українських моряків, яких російські військові захопили біля Керченської протоки 25 листопада 2018-го року. Військові розповіли про самопочуття та деталі переходу, а також запевнили, що одноголосно вирішили лишатися на службі у Збройних силах України. На пресконференції були присутні: капітан другого рангу та командир походу Денис Гриценко, командир буксира «Яни Капу» Олег Мельничук, старший матрос «Бердянську» Андрій Артеменко, і старший матрос «Нікополю» Андрій Оприско.

hromadske зібрало їх найголовніші цитати. 

Про перехід

За словами моряків кораблі мали передислокувати ще влітку, втім затримали через навчання. 

«Перехід з міста Одеси до порту Маріуполя був плановим: отримали бойове розпорядження, хлопці виконували завдання за призначенням. Чи був інструктаж, щодо можливих дій Російської Федерації? Так. Ми знали куди ми йдемо, нас попередили, що можливо будуть і провокації якісь дії, я був до цього готовий. Ми туди йшли з мирними цілями», — заявив Денис Гриценко, капітан другого рангу, колишній військовополонений

За попередньою інформацією для проходження протокою моряки мали взяти на борт лоцмана від російської сторони. Кажуть, зрозуміли, що його не буде не одразу.

«Коли ми вже прийшли в Керченську протоку, після того як «Берег-25», Керчпортконтроль визначив нам точки для очікування проходу в Азовському морі, ми стали в цій точці. Я вийшов на Керч, сказав, що це небезпечно, тому що продовжуються навали на мої судна. Вони сказали: «Йдіть на ці точки, ми вас чіпати не будемо». Ми прийшли туди і Берегова охорона РФ знаходилася поряд. Тоді, на мій погляд, для РФ дана ситуація була незрозумілою і вони в неофіційній обстановці просили нас вийти за 12-мильну зону і чекати. А через години 3-4 усі перемовини завершилися. Вони, на мій погляд, випрацювали стратегію і готові були діяти за своїм сценарієм. Вони, я думаю, вже розуміли, що будуть робити». 

Моряки розповіли, що слова Берегової охорони РФ та Керчпортконтролю різнилися. Останні взяли координати моряків та надавали підтвердження проходу, Берегова охорона гальмувала його.

«Діалог був. Але, щоб ви розуміли, ми прийшли вночі, вони нас не помітили. На рейді було дуже багато питань — «Звідки взялися?». Давай туди інші сили підтягувати. І планово за чотири години я вийшов в ефір, дав координати коли ми будемо заходити, дав точку коли ми будемо проходити 12-мильну зону, який буде караван, які суди будуть йти. Нам надійшли підтвердження, вони є досі. І почали рухатися. Там були судна Берегової охорони, які є підлеглими ФСБ РФ, а Керчпортконтроль, як друга держава. Я говорю з Керчпортконтролем. Мені кажуть: «Так, так, так. Яка у вас довжина, ширина судна?». А паралельно по іншому каналу Берегова охорона РФ каже, що забороняє нам прохід у 12-мильну зону і нам потрібно повернутися. Коли ми йшли, Берегова охорона говорила які статті ми нібито порушили, що ми несвоєчасно попередили їх про прохід і не беремо лоцмана. А я сказав, що ми попередили своєчасно за 4 години і лоцмана я готовий взяти будь-коли, у будь-якій точці. Все, у них не пройшло це. Через півгодини вони вийшли з іншими пропозиціями — зараз нібито тимчасово закритий район у зв’язку з погодними умовами, тому ми вам не дозволяємо рух. Добре, я попросив дати номер, яким був закритий район, щоб ми перевірили та рухалися. І в результаті це було просто — «Ми вам забороняємо прохід! Не йдіть». І це говорили по зв’язку з Берегової охорони. Хто там був, я не знаю, хто там сидів: представники влади, ФСБ чи прості люди. А саме юридично «Берег-25», Керчпортконтроль, «Кавказ» — вони нам нічого не казали. Вони запросили наші дані безпосередньо для проходження, дали нам точки, де нам чекати мирного проходу по каналу».

Командир походу Денис Гриценко пояснив, чому вони не відкривати вогонь у відповідь.

«Ми йшли туди не з метою застосування зброї, це був мирний перехід. Норми міжнародного права, договір між Україною та Росією. Ця ситуація, на мою думку, не була передбачена ані однією стороною, ні іншою. Це дуже нештатна ситуація. Рішення потрібно було ухвалювати на місці — тут і зараз. Так, я ухвалив таке рішення, якщо ви хочете це почути»

Моряки зрозуміли, що дії російських військових ухвалювалися ситуативно на місці. 

«Коли все почалось ми вийшли з Керченської протоки і нам було ще 12 миль йти до нейтральних вод, були підготовлені аудіозаписи «Вы нарушили государственную границу РФ!». Коли ми їхали на вхід до протоки, нам просто казали повернутися, жодних погроз, що будуть застосовувати зброю не було. А після випрацювання стратегії, в них була команда зупинити нас усіма способами. Коли почув цей записаний голос, зрозумів, що з ними потрібно грати тими ж монетами. Я увімкнув усі станції по всім каналам, я знав, що там поряд знаходяться судна, там район якірної стоянки. І я впродовж тривалого часу казав, що ми такі й такі кораблі, йдемо на вихід, ніякої агресії не маємо, виходимо з Керченської протоки, зброю не застосовуємо, тобто те, що вони й просили — виходили. Але це було трошки не по їхньому сценарію і десь впродовж півгодини були збої. Але потім, наскільки я розумію, вони повторно запросили що їм робити і задача була одна — застопорити хід».

Також моряки зазначили, що повідомляли командування ВМС про те, що відбувалося на бортах кораблів, тримали з ними зв’язок. Щодо відданих наказів вищого керівництва наразі триває службове розслідування.

Про російську тюрму, «суди» так кримінальну «справу»

«Там є час для міркувань та переоцінки цінностей. Багато на що подивився з іншої сторони, переоцінив. Не дай бог кому потрапити в таку ситуацію, але вона теж навчила трошки іншому життю», — розповів Гриценко. 

«На даний час справа, яку зробила Російська Федерація, вона продовжується. Тобто фактично РФ виконала умови трибуналу, яким вона має віддати моряків та кораблі. Але там нічого не йдеться про те, щоб припинити слідство. Воно продовжується, але без моряків. Наскільки мені відомо адвокати продовжують там працювати. Як це буде відбуватися я не скажу, тому що це не мій рівень компетенції. Якщо буде потрібно — будемо свідчити. На території РФ нас ніхто не чекає вже. Тому, якщо і буде щось, напевно в режимі онлайн», — додав він.

«Щодо перших часів після затримання. Це було психологічне навантаження — тиснули усіма можливими способами. Виводили хлопців, казали, що вас вже посадили, вас послали на убій. Були психологи, які казали, що потрібно падати в коліна судді, цілувати мантію, говорити, що ви невинні і тоді щось буде добре. Але після того, як зайшла колегія адвокатів, була випрацювана стратегія, ситуація була стабільною і хлопці розуміли, що є щит», — зауважив Гриценко.

«Наскільки мені відомо, зараз тривають перемовини, щодо повернення катерів назад — це виконання рішення Трибуналу. Ми їх не віддали РФ, вони мають повернути. Я маю маленький досвід 2014 року, коли переганяли ми кораблі з окупованого Криму, я на той час шість одиниць катерів перегнав. Я думаю, це буде екіпаж у перегоні. Буде приїзд до РФ, огляд суден, будуть буксиром виведені за 12-мильну зону за межі територіальних вод і там вже будуть передані, напевно, як це було в 2014 році», — сказав він.

Про підтримку

Моряки висловили слова вдячності українській владі, а також російським волонтерам, які опікувалися ними в РФ. Зокрема подякували нещодавно арештованому на 4 роки Костянтину Котову, який регулярно передавав морякам передачі в СІЗО «Лефортово».

«Ця людина допомагала кожному з нас. Коли був апеляційний суд, ми з ним в одному автозаку їхали, і він казав «Денисе, привіт! Ромцю, привіт!», ми спочатку не зрозуміли, а лише потім дізналися що це наш активіст, побратим»

Не забули моряки і про підтримку журналістів.

«Я ще хочу подякувати засоба масової інформації, тому що ви були для нас… Як то кажуть “Якщо до нас прийдуть з мечем, ми відповімо мечем та щитом” ви були для нас нашим щитом. Спочатку це була агресія, ставлення до нас, як не до людей, після того, як це вже було висвітлено у ЗМІ, ситуація змінилася на очах і ставлення було так би мовити з опаскою».

Про отримання житла

Після захоплення моряків держава видала родичам ордери на квартири, втім ті досі їх не отримали. Хлопці кажуть, що їх запевнили — житло нададуть впродовж місяця.

«Вчора була зустріч з начальником генерального штабу, це питання було озвучене і протягом трьох тижнів питання буде вирішене і хлопцям вручать ключі безпосередньо від цих квартир. Ці квартири будуть там, де перебувають військовослужбовці — в Одесі», — розповів Денис Гриценко, капітан другого рангу, колишній військовополонений.

Про лікування

Поранений під час російської агресії старший матрос катера «Бердянськ» Андрій Артеменко розповів, що першу медичну допомогу йому надали члени екіпажу, а згодом їх направили до Керченської лікарні:

«Під час обстрілів я отримав поранення нижніх кінцівок, руки та травму очей. Першу медичну допомогу мені надали члени мого екіпажу. Далі ми були направлені на один з катерів Берегової охорони РФ, де нам теж була надана перша медична допомога, далі були транспортовані, тому що в декількох були тяжкі поранення в Керченську лікарню. Там надавали допомогу, не в повному обсязі. Але первичну надали» — сказав Артеменко.

Про подальшу службу у ВМС України

За словами моряків усі одностайно вирішили продовжувати службу в морі.

«Ми є військовослужбовцями ВМС України і я цим пишаюсь. І іншими хлопцями. Якщо потрібно буде зараз поїхати і виконувати завдання — я готовий це зробити і впевнений, що інші хлопці також», — наголосив Гриценко.

«На сьогодні всі 24 військовослужбовці готові продовжити службу в лавах ЗСУ», — додав Гриценко.

Поділитись: