Українські полярники сфотографували «летючі» айсберги й острови поруч зі станцією. Що це за явище?

Міраж, за яким спостерігали українські полярники
Міраж, за яким спостерігали українські полярникиНаціональний антарктичний науковий центр

Науковці української полярної експедиції біля станції «Академік Вернадський» зафіксували незвичне явище: велетенські айсберги та острови, які «зависли» в повітрі над поверхнею океану. Полярники пояснюють, що це міражі — такі ж, які можна побачити над розпеченим асфальтом автошляхів або пісками пустелі.

Про це повідомляє Національний антарктичний науковий центр.

Українські науковці розповіли, що над водою океану такий міраж трапляється виключно в полярних регіонах, і найчастіше саме довкола Антарктиди. Адже там холодне повітря з континенту має змогу виходити на відносно теплий та не скований кригою океан.

Полярники зазначають, що на відміну від пустельних (чи асфальтних) міражів, які формуються внаслідок нагріву поверхні сонцем, в Антарктиці необхідний контраст температури підтримується внаслідок накопиченого за літо тепла океану. Тому тут міражі можуть не відступати днями, а то й тижнями.

«Добре все ж таки, що летючі айсберги — це лише міраж, бо інакше, крім відганяння пінгвінів, нашим полярникам довелося б відганяти від станції ще й величезні шматки криги», — зазначають полярники.

Що ж таке міраж?

Це явище аномального заломлення світла в атмосфері, за якого, крім предметів в їхньому дійсному положенні, з'являються також їхні уявні зображення, які є результатом внутрішнього відбиття в атмосфері.

Тонкий прошарок гарячого повітря «залипає» над поверхнею, не встигаючи підійматися і перемішуватись — він діє, як криве дзеркало, іноді навіть наближуючи далекі предмети.

Водночас горизонт, який бачить спостерігач в цей час, є умовним — він лежить нижче справжнього. Чим більше контраст температури над океаном, тим нижче буде розташований умовний горизонт і утвориться товстіша смуга міражу.

Про те, чим Україна займається в Антарктиді, ви можете прочитати детальніше в нашому матеріалі: «Двісті років тому відкрили Антарктиду. Українці тут вивчають китів і зміни клімату та заробляють на крилі і туристах».