Уповновноважений щодо політв'язнів та закон про статус заручників: про що просили Зеленського рідні полонених?

Рідні українських політв’язнів таполонених сьогодні, 30травня, зустрілися зпрезидентом Володимиром Зеленським. Про щовони говорили, розповіли брат заарештованого вРосії українця Євгена Панова Ігор Котелянець табатько заарештованого вРосії українця Павла Гриба Ігор Гриб вефірі «Нині вже» наГромадському.

«Сьогоднішня зустріч, як наголосив сам президент, була присвячена тому, аби почути громадських активістів та рідних про проблематику, він просив конкретні пропозиції (стосовно питань звільнення політв’язнів та полонених), щоб, як він заявив, втілити їх у життя... Ми побачили бажання, тепер будемо дивитися, як це будуть реалізовувати», — зазначив Ігор Гриб.

Ігор Котелянець розповів про ініціативи, які рідні запропонували Зеленському запровадити, це зокрема:

Закон про статус заручників, який визначає критерії заручників та який визнає, що вони взагалі є. Цей закон має передбачати державну допомогу, наприклад, що поки людина сидить, що держава зобов’язується її захищати, оплачувати адвокатів, допомагати з поїздками або передачами до цих людей та інше.

Створення координаційної ради при президенті України, адже зараз відомства та громадські організації не координуються у питаннях політв’язнів.

Створення посади Уповноваженого з питань підтримки та звільнення заручників і політв’язнів. Ця людина має бути конкретна людина, яка всередині держави координуватиме питання і як адвокатів оплатити, і як родичам з’їздити до політв’язнів, кого знайти з потенційних перемовників з-за кордону, з ким можна організувати платформу, хто знається на цих питаннях. Ця людина не буде перемовником, це людина, яка координує процеси та керує координаційною радою, про яку йшлося вище.

У Криму нині 56 людей за ґратами за свою віру, мусульманство, з них 55 — кримські татари (дані правозахисної організації «Кримська солідарність»). Загалом у Росії перебуваються 97 політв'язнів та 24 українських моряки (дані кампанії Letmypeoplego).