Прем'єр-міністр України Олексій Гончарук під час засідання уряду та презентації проекту бюджету на наступний рік до другого читання, Київ, 5 листопада 2019 року
Фото:

Кабінет міністрів України

Кабінет міністрів України презентував доопрацьований проєкт бюджету на 2020 рік, який винесуть на голосування парламенту у другому читанні. Доходи бюджету збільшили на 14 мільярдів гривень, а видатки — до 1,18 трильйона гривень. hromadske розбиралося, що ще уряд змінив у головному фінансовому документі країни.
1

Дефіцит, державний борг та основні показники

Уряд не став змінювати закладені у бюджет на 2020 рік основні соціальні показники. Зокрема, мінімальну зарплату залишили на рівні 4723 гривні на місяць, а дефіцит бюджету складе близько 2,09% від ВВП.

На виплати за державними боргами у 2020 році піде 423,6 мільярда гривень, з яких 141,5 мільярда гривень — відсотки за державними запозиченнями. Сам державний борг у 2020 році складе близько 45,3% ВВП.

Змінив уряд і прогноз щодо курсу долара: відповідно до оновленого макроекономічного прогнозу, долар у 2020 році має коштувати близько 27 гривень (до першого читання — 28,2 гривні за долар). Економіка України має зрости на 3,7%, а інфляція складе 6,3% за рік.

2

Освіта

У доопрацьованому бюджеті уряд пропонує збільшити видатки на освіту, запровадивши низку нових програм, яких раніше в документі не було. Так, уряд виділить 3,5 мільярда гривень на програму «Спроможна школа для кращих результатів», яка передбачає доукомплектування шкіл необхідним обладнанням.

Також уряд вперше виділить 3,8 мільярда гривень на соціальний захист педагогів: молодим вчителям у 2020 році планують виплатити одноразову допомогу у розмірі 21 тисяча гривень. На професійно-технічні училища видатки збільшили на 159 мільйонів гривень.

500 мільйонів гривень уряд передбачив на запровадження в Україні програм обміну для молоді. Ці програми у 2020 році мають охопити близько 100 тисяч українців.

3

Соціальне забезпечення

До другого читання уряд збільшив видатки на деякі соціальні програми:

  • допомога сім'ям з дітьми — на 2,2 мільярда гривень;
  • будівництво житла для дитячих будинків сімейного типу — на 364,1 мільйона гривень;
  • допомога самотнім пенсіонерам віком понад 80 років — 860 мільйонів гривень. Такі люди отримають від держави по 670 гривень до пенсії.
4

Медицина

Уряд до другого читання також переглянув видатки на охорону здоров'я. Зокрема, на закупівлю медичних виробів виділять додаткові 3,2 мільярда гривень. Також уряд збільшив видатки на модернізацію лікарень інтенсивного лікування на 1 мільярд гривень.

На лікування українців за кордоном, зокрема — здійснення операцій з трансплантації органів, видатки у бюджеті на 2020 рік до другого читання зросли на 400 мільйонів — до понад 1 мільярда гривень.

5

Регіональний розвиток

Кабінет міністрів України повернув до бюджету на 2020 рік субвенції на соціально-економічний розвиток територій. У законопроєкті про держбюджет, який Рада ухвалила у першому читанні, субвенції не передбачалися, однак до другого читання уряд передбачив на ці цілі 2 мільярди гривень. Кошти на це візьмуть, зменшивши Фонд регіонального розвитку.

Зазначимо, що субвенції на соціально-економічний розвиток часто критикують за те, що депутати-мажоритарники використовують їх для політичної реклами та агітації.

На Фонд регіонального розвитку в 2020 році планують витратити 7,5 мільярда гривень.

6

Інфраструктура

На інфраструктуру уряд у 2020 році планує витратити 73,7 мільярда гривень. При цьому видатки на утримання місцевих доріг та вулиць збільшать на 1,5 мільйона гривень, а на реконструкцію мостів — на 500 мільйонів гривень.

На аеропорт Дніпра у бюджеті на 2020 рік передбачили 1 мільярд гривень. Видатки на цей аеропорт пообіцяв забезпечити президент України Володимир Зеленський під час пресмарафону 10 жовтня.

«Ми домовилися, що ми одна команда і фінальний бюджет будемо проговорювати разом з Мінфіном та прем'єр-міністром»,сказав тоді президент.

Після клопотання Зеленського видатки на будівництво та реконструкцію аеропорту Дніпра з’явилися в бюджеті.

Ще 70 мільйонів гривень уряд передбачив на реконструкцію аеропорту Ізмаїла.

7

Оборона

Видатки на оборону залишилися на рівні 5,45% від ВВП, але порівняно з 2019 роком сталися деякі зміни:

• на зарплати військовослужбовців витратять на 14,4 мільярда гривень більше;

• видатки на медикаменти зростуть до 657,8 мільйона гривень, а на харчове забезпечення — на 248,1 мільйона гривень;

• на закупівлю та модернізацію озброєння планують витратити на 7,8 мільярда гривень більше, ніж передбачалося у бюджеті до першого читання — загалом 35,4 мільярда гривень;

• збільшать видатки також на житло військовослужбовцям та на соціальні виплати у разі інвалідності або смерті.

8

Інше

Також у бюджет на 2020 рік до другого читання уряд додав видатки на ремонт дитячого табору «Артек», який переїхав з Криму до Пущі-Водиці під Києвом, у сумі 9,8 мільйона гривень. Ще 54 мільйони гривень виділять на створення музею сучасного мистецтва, а 50 мільйонів гривень — на підтримку кримськотатарського телеканалу ATR.

Поділитись: